Zpět Detailní filtr

Valentýnská akce - 14% na francouzská vína >> zadej kód LOVE v košíku <<

Jaké víno ke svatební hostině

Jaké víno ke svatební hostině

Párování jídla a vína

Svatba patří k těm nejkrásnějším okamžikem života. Aby vše bylo dokonalé jako z pohádky, nesmí se zapomenout na žádný detail. K svatbě patří svatební menu, které jde ruku v ruce s vínem.

Jaké víno si však vybrat, aby všichni svatebčané byli spokojeni? Nabízíme vám pár tipů, které vám pomohou při výběru.


Velká či malá svatba

Výběr vína závisí na několika faktorech. Mezi nejdůležitější faktory patří určitě svatební menu, prostředí a počet lidí. Je rozdíl, zda se svatba bude konat v restauraci s menším počtem lidí nebo půjde o velkou svatbu někde na zámku, v kulturním domě nebo v přírodě.

Víno na svatbu by mělo být univerzální, lehké, srozumitelné a nekomplikované.

Na svatbě s vyšším počtem lidí, které se konají v kulturním domě nebo v zahradě, kde si jídlo a víno zajišťuje cateringová společnost, je lepší upřednostnit vína se šroubovacím uzávěrem kvůli snadnější manipulaci. Různé litrovky a "sudovky" mohou nadělat více škody než užitku, hlavně druhý den.

Množství vína přímo závisí na počtu lidí. Pokud se pije víno k svatebnímu menu, je třeba počítat s množstvím 0,2 l na osobu. Pokud jde o víno, které je nabízeno volně k jídlu, či zábavě, tak se počítá přibližně půl litru na osobu s tím, že ne každý víno pije.

Donesené a nezkonzumovaná vína na svatbu se komplikovaně vracejí, ale v případě nabídky hotelu nebo restaurace v tom není problém...

Víno ke svatbě

Na svatbě by nemělo chybět šumivé víno jako přípitek a minimálně po dvou druzích bílých a červených vín. Pokud se novomanželé rozhodnou pro svatbu na zámku v restauraci, měli by k tomu přizpůsobit i výběr vín. Za kvalitu a servis vín v tomto případě odpovídá personál restaurace. Vína musí adekvátně odpovídat úrovni prostředí a menu. Novomanželé mají možnost předem si vybrat vína ke konkrétním svatebním chodům.


Důležitým faktorem při výběru menu a vína je i roční období. Na jaře a zejména v létě lidé jaksi automaticky více upřednostňují šumivá, bílá i růžová vína. Na podzimní a zimní svatbě inklinují svatebčané k plnějším bílým a hlavně k červeným vínům.

Netřeba zapomínat na fakt, že na velkých svatbách bývá víno vystaveno různým faktorům jako je teplota místnosti, uspořádání stolů, kvalita sklenic atd.


 

Aperitiv 

Nostalgicky se stále objevuje vermut s citronem a cukrovou krustou, nebo dokonce ovocný destilát. Aperitiv by měl být slavnostní a stimulující. Jeho úkolem je aktivizovat chuťové pohárky.

Nejuniverzálnějším svatebním přípitkem je šumivé víno v kategorii Brut.

Vyvarujte se sladkým šumivým vínům, která mohou zbytečně zatížit organismus. Dnes jsou velmi trendy šumivá vína a Prosecco. Při menší rodinné svatbě v pěkném prostředí doporučuji alespoň při této příležitosti nabídnout svatebčanům jako aperitiv Champagne.

Svatba je událost, která si Champagne určitě zaslouží. Aperitiv může skvěle doplnit i předkrm. Dokonce se aperitiv může barevně sladit se svatební výzdobou, bílý nebo růžový.

Šumivé víno se snoubí i se stále oblíbenou šunkovou rolí s křenovou pěnou a pečivem. Nicméně je výborným společníkem i k masovým paštikám a studeným nářezům, obloženým studeným mísám nebo italské klasice.

Hlavní chod

K slepičímu nebo k hovězímu vývaru se víno nepodává. Při velkých svatbách, kde jsou pro svatebčany k dispozici švédské stoly, se nabízejí většinou dva typy bílého a červeného vína.

V létě jeden typ červeného vína lze nahradit růžovým vínem. Bílé víno by mělo být lehké, svěží, spíše neutrální a komunikativní. K smaženému řízku se salátem se hodí mladý Ryzlink rýnský nebo Veltlínské zelené.

K vepřové panence se smetanovou omáčkou doporučím vybrat si například Rulandské bílé, k pečeným kachním prsům s červeným zelím a lokšemi mladou ovocnou Frankovku nebo Svatovavřinecké.

Ke svatební klasice překvapivě může patřit přírodní vepřové maso s rýží i bramborami, či krůtí prsa se sýrem a broskví. K nim můžete nabízet lehké růžové. Některé restaurace a hotely mají přímo připravené nabídky svatebního menu s doporučenými víny. Záleží jen na požadavcích novomanželů.

Osvědčené páry: /závisí na výběru vín z vinného lístku restaurace/

Kuřecí závitky plněné proscuittem, mozzarelou a rajčaty s gratinovanými bramborami
- lehké, suché bílé víno: Veltlínské zelené, Rulandské šedé nebo Ryzlink rýnský

Vepřová panenka v anglické slanině s houbovou omáčkou a rýží
- středně plné, suché bílé víno: Rulandské bílé, Chardonnay
- elegantní a sametové červené Svatovavřinecké

Grilovaný losos s citronovou omáčkou a bramborovo hráškovým pyré
- lehké, suché bílé nebo i růžové víno: Sauvignon Blanc, Frankovka rosé

Hovězí plátky s plněným slaninovým sýrovým bramborem
- lehké, suché červené víno: Frankovka, Modrý Portugal i některé lehčí typy Cabernetu Sauvignon

 

Dezerty

Nejklasičtějším dezertem je svatební dort a různé druhy koláčů a zákusků. K nim se podává svatebčanům káva a popřípadě digestiv.

K zábavě

Během svatební zábavy jsou svatebčanům k dispozici švédské stoly. Zde se nemusíte trápit s spárovaným vín a jídla. Pro grilovaná žebra, kolena, pečené kuřecí čtvrtky, smažené druhy masa s různými druhy salátů a přílohami stačí nabízet šumivé víno, lehká bílá a červená vína, v létě popřípadě růžová.

Víno musí být servírované při správné teplotě. Mělo by být kosmopolitní, nekonfliktní a nemělo by zbytečně na sebe poutat pozornost. Do kvalitního svatebního vína se vyplatí investovat, aby vám právě víno nepokazilo váš svatební den.

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.