Zpět Detailní filtr

Vzhledem k aktuálním legislativním změnám je možná expedice objednávek až od 1. 4. 2023. Za komplikace se předem omlouváme.

Nadčasový a všestranný - důvody, proč inklinujeme k Ryzlinku

Nadčasový a všestranný - důvody, proč inklinujeme k Ryzlinku

Slovenská vinařství

Skvělé ryzlinky se vyrábějí po celém světě, od údolí Eden v Austrálii až po Jižní Ameriku. Nesmíme zapomenout na klasické ryzlinky z Rheingau v Německu, Wachau v Rakousku a Alsaska ve Francii. Patří ke dvaceti nejpěstovanějším odrůdám světa.


Německo je největším pěstitelem ryzlinku o rozloze něco přes 24 000 hektarů. Ryzlink se pěstuje ve všech 13 vinařských oblastech země. V Rheingau byl znám již v 15. století a zanedlouho se dostal do Alsaska. Na začátku 19. století patřily německé ryzlinky k nejdražším vínům na světě.

Co potřebuje Ryzlink

Kvůli citlivosti na půdu a počasí ryzlink chutná zcela odlišně v závislosti na tom, kde se pěstuje. Přestože je velmi náročné obecně popsat typickou vůni a chuť ryzlinku. Každý terroir by si zasloužil samostatný popis a samostatné hodnocení. Ryzlinku se daří v poměrně chladném podnebí. Pučí pozdě a vyhýbá se tak jarním mrazům a snese i chladné zimní teploty. Většina zajímavých ryzlinků se pěstuje právě v zeměpisné šířce, v jaké se nachází i Slovensko. Ryzlinku se daří v široké škále půd, ale kamenité půdy, které zadržují teplo na strmých, jižně orientovaných místech podél říčních údolí, poskytují optimální podmínky. Jako například ty, které se nacházejí podél zvlněných kopců a údolí řeky Rýn a jejích přítoků. Na chladných a strmých svazích Mosely je ryzlink typický jemný a intenzivně minerální, částečně z břidlicové půdy.

Jak zraje Ryzlink

Vyzráváním Ryzlinku se mění aroma a chuť vína a může se projevovat různým způsobem a vzniká 1,1,6-trimethyl-1,2-dihydronaftalen (TDN) je těkavá látka, která se uvádí jako tvz. petrolejový tón / benzín /. Nejvýraznější petrolejový tón mají vyzrálé ryzlinky z Německa. Ryzlink rýnský pěstovaný v teplejších klimatických podmínkách má tendenci projevovat petrolejový charakter spíše v rámci vývoje po lahvování. Mladý ryzlink by nikdy neměl vonět po benzínu.

Gastronomie

Ryzlink rýnský je nejuniverzálnější odrůdou pro gastronomii i sommeliéra. Skvělý je s rybami jako pstruh, candát, také k foie gras, ale také s vepřovým a telecím masem, pečenou kachnou nebo husou. Je jedním z mála vín, která snesou silnější chutě a koření thajské a čínské kuchyně. V Německu se zelí někdy vaří s ryzlinkem, aby se snížila vůně zeleniny. Sladké verze ryzlinku jsou úžasné s karamelem, jablkem, flambovanými broskvemi a sladkými ovocnými koláči.

Slovenský Ryzlink

Ryzlink rýnský je slovenská nejlepší bílá odrůda a jedno z mála slovenských vín schopných konkurovat hodnotným vínům ze zahraničí. Na Slovensku byl registrován v roce 1941. Celková plocha vinic s odrůdou Ryzlink rýnský k roku 2020 je 784,9485ha, z toho 549,971ha rodících. Ve světě znají ze Slovenska Tokaj a právě Ryzlink rýnský z vinařství Château Belá. Ryzlink se na Slovensku pěstuje téměř ve všech vinařských oblastech kromě Tokaje az každé oblasti chutná jinak. Ze žuly z Malých Karpat je jiný než ze sopečného podloží ze středního a východního Slovenska. Podloží Svatého Jura, Pezinka nebo Dolních Orešian je tvořeno žulou a má vyšší obsah fosforu a draslíku. Nitranskou a Jižnoslovenskou vinařskou oblast tvoří hlavně spraše.

Pokud se vinař snaží zachovat jeho charakter a příliš neovlivňovat jeho vinifikaci, tato odrůda nabízí různorodost. Vyrábějí se z něj výborné svěží sekty, suchá i polosuchá vína, která dokáží vyzrávat i několik dekád. I při vyšší cukernatosti si zachovává odrůdový charakter a dostatek kyselin. Ve vybraných lokalitách lze dosáhnout kvality hroznů srovnatelnou s jeho domovem v Německu. Na Slovensku jsou spotřebitelé zvyklí pít ryzlinky velmi mladé. Právě ryzlink je jedna z mála bílých odrůd, která archivací nabírá na zajímavosti a kvalitě.

Slovenské Ryzlinky - tipy sommelierky

Hacaj Rizling Brut 2018

Vynikající ročníkový sekt z Malokarpatské oblasti i se špetkou vlašáku. Delikátní vůně zahradního ovoce a kvetoucí lípy. Pikantní a energický s dotekem vlašských ořechů a autolýzy. Klasický rukopis zvýrazňuje mandlový závěr s mineralitou v dochuti.

Vinárstvo Rariga Rizling rýnsky - Šarkaperky 2020

Šarkaperky, v původním německém nářečí Schreckenberg, jsou tradiční Modřanská vinohrad vysazený různými klony Ryzlinka rýnského. Skalnaté žulové podloží a jižní sluneční svah dodaly vínu elegantní broskvovou vůni a mineralitu. Chuť je plná s medově ovocnými tóny. Šarkaperky však mají velký potenciál.

Fundus Regius Rizling rýnsky 2013

Autorem tohoto nádherného vyzrálého 10letého Ryzlinku byl Jan Regenda. Víno v sobě nese vizi vinařství v jednom z nejkrásnějších koutů Slovenska, Priekope u Sobrance. Komplexní, koncentrovaný a přitom přirozený Ryzlink s neuvěřitelnou energií. Živý, lipově medový s hravou kyselinkou. Stále s potenciálem.

Château Belá Rizling rýnsky cibébový výber 2013

Ryzlink, Château Belá, Egon Müller a Miroslav Petrech je klasické spojení, které znají i ve světě. Ryzlink, který patří do Top výběru vín nejen na Slovensku. Koncentrovaná vůně medových pláství, sušeného ovoce a karamelu. Příjemně sladká chuť s bohatou strukturou a dlouhým oříškově mandlovým závěrem.

Papillon Víno od Francúza Riesling BIO 2020

Nový pohled na Ryzlink. Hrozny pocházejí z vinohradu vysazeného v roce 1998, který byl prvním certifikovaným BIO vinohradem na Slovensku. Víno zrálo 1 rok v betonovém vajíčku. Nečiřený, nefiltrovaný, lahvovaný samospádem. Jemná citrusově herbální vůně. Svěží, harmonický a přirozený Ryzlink s minerálním charakterem.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.