Limitovaná akce Viajur -15%

right-arrow
Zpět Detailní filtr
Zpět

Letní akce - Ke společenské hře Vinohraní získáte nyní zdarma víno Reya Sauvignon Blanc. UKÁZAT HRU

Ročník 2020 z pohledu slovenských a moravských vinařů

Ročník 2020 z pohledu slovenských a moravských vinařů

Karpatská Perla
Nichta
Hacaj
Gurdau

Ročník 2020 byl pro slovenské a moravské vinaře dobrý hlavně pro bílé odrůdy. Hodně pršelo a to zejména v říjnu, což nadělalo vrásky nejednomu vinaři. Sklízet, či počkat. Poloha vinic ve vinařské oblasti, půda, celoroční péči a zdravotní stav révy sehrály nejdůležitější roli. Přinášíme vám vyjádření slovenských a moravských vinařů - jak oni hodnotí rok 2020 ve svých vinicích.


Vinařství Nichta / Branislav Nichta

"Rok 2020 začal ve vinicích pozitivně, což bylo spojeno s časným začátkem jara a příjemného počasí. Chladné a deštivé počasí v průběhu května a června negativně zasáhlo velmi důležitou fázi kvetení révy, což způsobilo zkrácení vegetačního cyklu. Během letních měsíců se našemu regionu vyhnula extrémní horka, jaká jsme znali během posledních let. Začátek sběru byl ovlivněn pozdějším kvetením a v našem vinařství začal druhý zářijový týden sběrem Muškátu moravského z našeho vinohradu Baričky v Drženicích.

Průběh sklizně byl ovlivněn vysokým úhrnem srážek, během září a října napršelo až 130 mililitrů. Letošní vinobraní jsme ukončili sběrem Alibernetu, který jsme obírali až 26. října. Ročník 2020 se ukazuje velmi zajímavě hlavně z pohledu bílých a růžových vín. U bílých vín nás překvapily vysoké obsahy kyselin i při pozdějších sklizních a odrůdách, které se přirozeně vyznačují jejich nižším obsahem (Tramín červený, Děvín, Muškát moravský). Hrozny jsme obírali při úplné technologické zralosti, což se odrazilo na odrůdové aromatice a pro náš region typické mineralitě."

Vinařství Hacaj / Ján Hacaj

"Co se týče ročníku 2020, tak z mého pohledu producenta sektů to byl výborný ročník, srovnatelný s rokem 2014, zejména kvalitou vyjádřenou nižší cukernatostí a vysokými kyselinami. Dá se proto očekávat nabídka sektů s vysokým zarcím potenciálem. Množství sklizených hroznů ale ovlivnilo značné poškození hmyzem, což také zkomplikovalo sběr, protože bylo třeba dělat pozitivní selekci a vybírat jen zdravé a nenapadené hrozny."

 

Vinařství Karpatská Perla / Ladislav Šebo

"Sběr hroznů jsme začali 10. září. Sklízíme ručně a ještě jsme neskončili. Čekají nás modré hrozny. Zažíváme jeden ze dříve normálních let. Vegetace byla posunuta iz důvodu daždivejšieho počasí. Ročník 2020 byl z pohledu vývoje počasí náročný. Úhrn srážek do dnešního dne /27.10.2020/ je 740 mm. Je to výrazně více než je dlouholetý průměr v Malokarpatské oblasti.

V měsících červen a červenec byl průběh srážek velmi příznivý. Tehdy to révu i nejvíce potřebovala. Avšak vydatné srážky v srpnu, září a zejména v říjnu působily na révu spíše nepříznivě. Je to i v závislosti na lokalitě a typu půdy. Teplotně hodnotí meteorologové průběh léta jako nadprůměrný. Vinohrady jsme ošetřovali v bio režimu. Podařil se nám udržet velmi dobrý zdravotní stav. Promítlo se to i do vín. Ve sklepě máme pro zákazníka více zajímavých a nových věcí. Myslím, že ročník bude fandit bílým a růžovým vínům. "

 

Vinařství Gurdau / Marek Sedláček

„Ročník 2020 byl v mnoha ohledech odlišný od ročníků předchozích. Počasím jsme se vrátili o nějakých 5 let nazpět, kdy nebyly teplotní výkyvy tak výrazné. Měli jsme dostatek slunečných dní a nadprůměrně hodně srážek. To však znamená i větší předpoklady pro vznik nemocí, a proto jsme museli révu chránit o něco více než minulé roky.

V tomto ročníku se také ukázaly výhody dobrých poloh, díky kterým jsme měli dostatek cukru a kyselin v hroznech, i když to nebylo pro všechny vinaře samozřejmostí.

Vinobraní začalo krásným slunečným počasím, říjen však přinesl silné srážky. Většina vinařů se proto snaží posbírat hrozny co nejrychleji a zamezit vzniku hniloby. V deštivém počasí může vzniknout i něco výjimečného - ušlechtilá plíseň Botrytis cynerea, která vínům dodává specifické a vyhledávané vlastnosti.“

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.