Limitovaná akce Viajur -15%

right-arrow
Zpět Detailní filtr
Zpět

Letní akce - Ke společenské hře Vinohraní získáte nyní zdarma víno Reya Sauvignon Blanc. UKÁZAT HRU

Hodnocení vín

100 lidí, 100 chutí, aneb jak objektivně posuzovat a zhodnotit víno

Systém bodování a hodnocení vín ve světě je skutečně různorodý a velmi zajímavý. Přemýšlet nad tím, jak objektivně hodnotit víno, či kde je pomyslná čára mezi dobrým a špatným vínem je často nelehká výzva, která ponechává nesoulad a protichůdné názory i mezi skutečnými odborníky.

Mezi nejznámější systém bodování patří 100bodová stupnice, kterou požívají mnohé renomované vinařské magazíny, například The Wine Spectator, The Wine Enthusiast, Wine Acces, Wine & Spirits, ale zejména The Wine Advocate Roberta Parkera.

A používáme ji i my - tým WinePlanet. Právník a zároveň jeden z nejuznávanějších vinařských kritiků, Robert Parker mladší, představil stobodový systém světu v roce 1978. Tehdy začal vydávat svého průvodce nákupem vína, které vydával v dvouměsíčních intervalech. Do té doby používala většina kritiků "lehčí" pětibodový systém.

U odborníků a kritiků vína je stále poměrně výrazná skupina těch, kteří stobodovou stupnici odmítají. Vyčítají její přílišnou přísnost a znevýhodnění některých stylů vína, kterým stobodový systém příliš "nesedne". Jinak totiž hodnotíme šumivé víno, a jinak hodnotíme víno dezertní, fortifikované apod. Většina kvalitních vín aspirujících na medaile začíná od 82 bodů a výše. Pod touto hranicí nacházíme vína na běžné pití a s nižším potenciálem na vyzrávání.

90 - 100 bodů
Klasické a vynikající: víno skvělého charakteru a stylu

87,5 - 89 bodů
Velmi dobré: víno se speciální kvalitou

85 - 87,5 bodů
Velmi dobré: víno se speciální kvalitou

82,5 - 84 bodů
Dobré: solidní, pěkně dodělané víno

80 - 82,5 bodů
Dobré: solidní, pěkně dodělané víno

75 - 79 bodů
Průměr: víno na běžné pití, které může vykazovat drobné nedostatky

60 - 74 bodů
nedoporučujeme

50 - 60 bodů
nedoporučujeme

0
dosud nepřiděleno hodnocení

Jak hodnotíme vína ve 100bodovém systému?

Ve 100bodovém systému hodnotíme vína pomocí 10 kritérií v kategoriích vzhled - zde se hodnotí čirost a barva vína; vůně - intenzita, jemnost a kvalita; chuť - intenzita, jemnost, kvalita a perzistence vína (tedy délka času po polknutí vína, během kterého Vám v ústech přetrvává jeho chuť) a celkový dojem z vína.

U všech kritériích máte možnost přiřadit vínu určitý počet bodů, který odpovídá pěti kvalitativním stupněm - vynikající, velmi dobré, dobré, dostatečné a nevyhovující. Tento velmi důmyslně zpracovaný systém umožňuje i přesnou zpětnou analýzu hodnocení, tedy zjistit proč víno získalo daný počet a v čem jsou jeho silné a slabé stránky.

Největším přínosem stobodovou systému hodnocení vín je vyšší přehlednost a orientace v kvalitě vín i mezi laickou veřejností. Víno s 90 body bude s velkou pravděpodobností lépe než víno, které získalo o pět bodů méně, podobně víno s pěti hvězdičkami jasně vede pro těm, které získalo tři hvězdičky.

Významná britská kritička vín, paní Jancis Robinsonová prohlašuje: "Je škoda, že právě dva nejvýznamnější zdroje oceňování vína - Robert Parker a Wine Spectator vyznávají přibližně stejný styl vína, což může vést k homogenizaci vína na celosvětovém trhu". Analytici také upozorňují na to, že hodnotící systém upřednostňuje určité odrůdy. Například Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir, zda Chardonnay si ve stobodovbém systému vedou vždy dobře. Sama Jancis Robinson používá dvacetibodových stupnici. Prestižní italský bedeker Gambero Rosso hodnotí vína třemi pohárky, přičemž dva pohárky jsou již považovány za nevídaný úspěch.

Ať je Váš názor na hodnocení vín jakýkoliv, vyplatí se "podívat se osobně" na oceňovaná vína. Je důležité přistupovat vždy ke každému vínu zvlášť a individuálně. Některá vína nás mohou mile překvapit, bez ohledu na to, zda zaznamenala nižší nebo vyšší skóre.