Limitovaná akce Viajur -15%

right-arrow
Zpět Detailní filtr
Zpět

Letní akce - Ke společenské hře Vinohraní získáte nyní zdarma víno Reya Sauvignon Blanc. UKÁZAT HRU

Velikonoční neděle s Malbecem

Velikonoční neděle s Malbecem

Malbec
Norton

Letos Malbec Day vyšel přesně na Velikonoční neděli 17. dubna a to je důvod, abyste si s rodinou otevřeli láhev tohoto vína a oslavili společně den Malbecu. Pro Argentinu je Malbec Day velkým svátkem, lidé se setkávají na ulici s pohárem Malbecu v ruce. Oslava je spojením vína, hudby a jídla.

Pro Argentinu to není jen víno a jeden den v roce. Je to celoroční poděkování všem, kteří jsou součástí vinařské kultury. V ulicích zní argentinské tango a lákavá vůně pečeného masa a smažených empanadas.


DÁREK - OTVÍRÁK ZDARMA K VÍNU NORTON

Oslavte Malbec day a získejte dárek k nákupu. Při nákupu argentinských vín Norton vám přiřadíme značkový otvírák na víno s logem Norton, dárek se automaticky přiřadí již od jedné láhve v košíku. Platí do 30. 4. 2022 nebo do vyprodání zásob.

Argentina = Malbec 

V Argentině má Malbec ideální podmínky pro pěstování ve vyšším nadmořských výškách. Půdy jsou tvořeny pískovými naplaveninami a voda, která stéká z ledovců pohoří And, se používá k zavlažování vinic. Nízké noční a vysoké denní teploty zabezpečují vysokou koncentraci látek v hroznech.

Nejznámějším regionem v Argentině je Mendoza, kde byly založeny první vinice v Argentině. Avšak nejvýše položené vinice na světě - 3200 m nm. se nacházejí na severu země v oblasti Salta. Malbec Luján de Cuyo bylo první DOC Ameriky.

V Chile má Malbec také ideální podmínky, které ovlivňuje proudění vzduchu z oceánu. Zajímavostí je, že do Argentiny se Malbec dostal z Chile. Více se však používá do směsí s Cabernety a Merlotem ve stylu směsí z Bordeaux. V Chile se Malbec nazývá Cot, ale tento výraz se nepoužívá na etiketách. Malbec pěstuje iv Severní Americe a to konkrétně v Columbia Valley, v Kalifornii i v Mexiku. Sporadicky se vyskytuje také Jižní Africe, Austrálii a stále častěji iv Číně.

Přitom odrůda Malbec má svůj původ v jihozápadní Francii, v oblasti Cahors, kde z ní vinaři vyrábějí tvz. černá vína. Pomalu se tato odrůda vrací zpět do Bordeaux, právě kvůli měnícím se klimatickým podmínkám. V Bordeaux se používá zejména kvůli barvě, Malbec má barvivo nejen ve slupce, ale také v dužině. V 19. století, kdy francouzské vinice postihla fyloxéra, odrůdu Malbec vinaři donesli do Jižní Ameriky, kde se stala časem nejpopulárnější modrou odrůdou. Do Argentiny se tato odrůda dostala v roce 1853 za pomoci Michela Aimé Pougeta, francouzského agronoma, kterého pověřil argentinský novinář, politik a státník Domingo Faustino Sarmiento, aby řídil Quinta de Mendoza. Pomocí italských a francouzských přistěhovalců exponenciálně rostl vinařský průmysl, který se rychle rozvíjel. Postupem času se Malbec ukázal jako vlajková loď Argentiny.

Jak chutná Malbec

Většina lidí si pod argentinským Malbecem představí vína opulentní a plná s vysokým extraktem a sladkými tóny a za poměrně nízkou cenu. Kvantita na úkor kvality. Škoda, že teď, když je Malbec kvalitní jako nikdy předtím, není až tak populární.

Vinaři stále častěji zdůrazňují eleganci argentinských vín. V některých vinařstvích dělají konzultanty francouzští enologové, kteří využívají moderní technologické postupy jako jsou betonová vajíčka, zchlazování hroznů, gravitační systém přepravy vína, různé velikosti a tvary francouzských sudů.

Pro vína Malbec jsou typické tóny ostružin, švestek, černého rybízu, višní, směsi koření, hořké čokolády a cedrového dřeva. Mladší generace vinařů v Argentině přináší vína z odrůdy Malbec, která jsou jemná, delikátní, zachovávají si svou svěžest, ovocnost a přirozenost. Někteří nabízejí vína ve stylu mladých červených vín bez vyzrávání v sudu. Kromě červených vín se můžete vzácně setkat také s vynikajícím růžovým vínem z této odrůdy.

Sommeliérka doporučuje ochutnat Malbecy:

Rutini Colección Malbec 2019
Norton Reserva Malbec 2019
Mascota Vineyards La Mascota Rosé 2020

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.