Limitovaná akce Viajur -15%

right-arrow
Zpět Detailní filtr
Zpět

Letní akce - Ke společenské hře Vinohraní získáte nyní zdarma víno Reya Sauvignon Blanc. UKÁZAT HRU

Tipy na skvělá růžová vína ze světa

Tipy na skvělá růžová vína ze světa

Guado al Tasso
Villa Maria
Mascota Vineyards
Ayala
Museum
Papillon - Víno od Francúza

Růžové víno překlenuje barevný prostor mezi červeným a bílým vínem. Vzhledem k nárůstu popularity v posledních letech se mnozí vinaři rozhodli vyrábět růžová vína.

Sommeliérka vybrala tipy na atraktivní růžová vína, inspirujte se.

Inspirujte se: Je růžové víno jen pro dámy?


Francie

V současnosti se růžové víno vyrábí v celé Francii od Champagne, údolí Loiry s chladnějším podnebím až po teplé středomořské podnebí Provence a jižního údolí Rhony. Provence je známo tím, že jejich jídlo a víno se pojí s místní středomořskou kuchyní. Česnekové omáčky aioli a pikantní dušené bujabézy, které jsou charakteristickým znakem provensálské kuchyně. Cotes de Provence AOC zahrnuje 85 obcí mezi městy Nice a Marseille. Samotná růžová vína představují 80 % tohoto celkového množství vína. Výroba růžového vína má dlouhou historii v údolí řeky Loiry, zejména ve vinařské oblasti Anjou v okolí města Angers.

Růžové Champagne představují 3-5% roční produkce. V departementu Aube existuje samostatná AOC pro tichá růžová vína vyráběná v okolí obce Riceys vyráběná metodou saignee výlučně z Pinot Noir. Languedoc-Roussillon je největším producentem růžového vína ve Francii. V Bordeaux je produkce růžových vín povolena ve většině oblastí s použitím odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet franc, Malbec, Petit Verdot a Carmenere.

Mascota Vineyards La Mascota Rosé 2020

Skvělé rosé z odrůdy Malbec. Světle růžová barva ve stylu Provence. Osviežujúcea suché v chuti. Šťavnatý charakter dužiny jádrovin a čerstvých hroznů. Dlouhý minerální závěr. Vynikající k hovězímu tataráku na jihoamerický způsob

Finca La Mascota je výborná adresa pro skvělá argentinská vína. Vinohrady se rozprostírají na ploše 100 ha v Lujan de Cujo, Uco Valley a Maipu. Průměrný věk vinic je 30 let. Vína kreuje Rodolfo Sadler, který měl v dětství přezdívku "Opi". Ta dala jméno základní řadě vín. Vína se vyznačují elegantním stylem s výbornou ovocnou texturou, jakož i koncentrací nejlepších vín pro vyzrávání.

Champagne Ayala Brut Rosé Majeur 

Ve vůni působí intenzivně, lesní jahody, červený rybíz a brusinky. Chuť je strukturovaná a delikátní se šťavnatou ovocnou kyselinkou a krémovou texturou. Základ tvoří 50% Chardonnay, 40% Pinot Noir a 10% Pinot Meunier. 6% rezervních vín z Pinotu Noir pochází z Grand cru vinic z Aÿ. Rosé Majeur úžasně ztělesňuje originalitu a rafinovanost.

Ayala je klasickým představitelem čistého a suchého Champagne z Aÿ. V roce 2005 Ayalu koupil Bollinger. Současný styl Ayalypomáhá formovat talentovaná enoložka Caroline Latrive. Preferuje moderní, suchý, delikátní a čistý projev, výborný do gastronomie.

 

Itálie

Podobně jako ve Francii, i v celé Itálii najdete růžová vína, přičemž styl a použité odrůdy hroznů se mění v závislosti na regionu a místním klimatu. Dnes se italské rosato nejčastěji vyrábí metodou krátké macerace, i když v některých regionech je tradice míchání modrých a bílých hroznů dohromady, čímž vzniká víno jemně zbarvené.

Guado al Tasso Scalabrone DOC 2021

Nevtíravá vůně připomíná zahradní ovoce, květiny a bylinky. Intenzivní, přirozená chuť s delikátní kyselinkou, peckovo-ovocným projevem a mandlovou hořčinkou.

Guado al Tasso se nachází jižně od Florencie v oblasti Bolgheri. Nejcharakterističtějším geografickým rysem je amfiteátr Bolgheri, krásná rovina obklopená zvlněnými svahy s výhledem na Tyrhénské moře.

Vinice se nacházejí na úpatí amfiteátru, což je optimální poloha, protože réva ochlazuje studený noční vánek. Vlivem těchto mikroklimatických podmínek se výsadba koncentruje na Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Syrah. Skutečný Super Tuscan.

Španělsko

Ve Španělsku jsou růžová vína známá jako rosado a vyrábějí se v celé zemi, přičemž nejznámějším regionem je oblast Navarra, severně od Rioji. Mezi další španělské vinařské oblasti známé svými rosados patří Utiel-Requena, Yecla, Txakoli, Cigales, Tierra de Leon a Ribera del Duero.

Museum Las Musas 2021

Unikátní víno, které pochází ze 2ha vinohradu Las Canteras. Byl vysezen v roce 1937 několika odrůdami s převahou Garnachy, Tempranilla, Albilla Mayor a Verdeje.

Vyzrává 3 měsíce v dubových sudech. Do číslovaných lahví se plní jen jemně čiřené. Komplexní a jedinečné víno se schopností vyzrávat. Limitovaná produkce a velká rarita. Jedinečné Rosado de Lágrima.

Finca Museum patří skupině Barón de Ley, která vlastní 200ha vinic. Cigales je území s dlouhou tradicí pěstování hroznů a obrovským dědictvím stoletých vinic, které byly opuštěny pro nedostatek vinařských projektů v této oblasti.

Toto území je historicky známé pro své růžové víno „boré“ a dědictví starých vinic, zejména Tempranilla – „Tinta Fina“.

 

Slovensko

Na Slovensku se k výrobě růžových vín nejvíce používají modré odrůdy Cabernet Sauvignon a Frankovka modrá. V těsném závěsu jsou Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Merlot a Rulandské modré. Růžové víno se na Slovensku těší velké oblibě, hlavně ty ve sladším atraktivním stylu. Pomalu na trh přicházejí i zajímavé suché růžové „vlaštovky“, které kopírují „provance“ styl. Někteří slovenští vinaři experimentují i se zráním růžových vín v dubových sudech.

Papillon Víno od Francúza BUBLINKY Pinot Noir BIO 2020

Růžové, suché, perlivé víno vyrobené metodou Pét-nat z odrůdy Pinot Noir. Spontánní fermentace, 6 měsíců na kalech, nečiřené, nefiltrované. Hravé a zároveň elegantní růžové bublinky s ovocným projevem.

Ve vesničce Devičie sídlí nové malé rodinné vinařství Papillon - Víno od Francouze. Starý kouzelný kamenný domek byl v roce 2018 předělán na vinařství, začal vyrábět víno a zároveň připravovat vlastní vinice na kopci Lukovica. Od roku 2019 je Papillon certifikováno jako BIO vinařství. Řada Bublinky se vyrábějí metodou pétillant naturel . To znamená, že víno se lahvuje během spontánní první fermentace.

Nový svět

I když se růžová vína vyráběla v evropském stylu po celou americkou historii, až koncem 20. století se růžová vína stala skutečně významným segmentem amerického trhu s vínem. Kalifornský vinař Bob Trinchero ze Sutter Home zachránil uvízlou fermentaci svého červeného vína Zinfandel z roku 1972 vydáním bledšího, sladšího růžového vína, které označil jako „Bílý Zinfandel“. Přestože nebyl prvním kalifornským vinařem, který vyrobil růžovou verzi Zinfandelu, byl prvním, kdo ji agresivně uvedl na trh jako nový styl vína. Dnes jsou bílé Zinfandely považovány za součást kategorie „blush wine“, světle růžová, sladší vína.

Nový Zéland

Nový Zéland vyrábí širokou škálu růžových vín. Obvykle mají lehké tělo postavené na ovoci a jsou stylově suché. Většina novozélandských rosé vín se vyrábí z odrůdy Pinot Noir, ačkoli v různých regionech se používá široká škála odrůd. Vína fermentují v nerezových tancích, aby se zachovala svěžest, čistota a intenzita ovocné vůně. Použití sudu je velmi vzácné. Některé růžové se vyrábějí metodou saignée. Tato růžová vína jsou bohatší.

Villa Maria Blush Sauvignon 2021

Víno s jemným růžovým odstínem. Ve vůni dominují ovocné tóny černého rybízu, brusinek a passion fruit. Chuť je svěží, lehká a ovocná s příjemnou harmonickou kyselinkou. 88% Sauvignon Blanc a 12% Merlot.

EarthGarden je první řada vín vinařství Villa Maria, která je celá 100% certifikovaná BioGro. Vinařství pěstuje hrozny ekologicky od roku 1999, snaží se zlepšit vztah k půdě. Štítek na hrdle láhve obsahuje QR kód, který spotřebitele přivede na webovou stránku EarthGarden. Na stránce naleznete animovaná videa, která oživují příběh etikety a divokého květu, vezmou spotřebitele po cestách vinicemi EarthGarden.

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.