Zpět Detailní filtr
Zpět
Top vína odrůdy Carmenere

Top vína odrůdy Carmenere

Sice modrá odrůda Carmenere má svůj původ ve Francii v Bordeaux a zde má i svou apelaci Cahors, zdomácněla a prosadila se ve státech jižní Ameriky, zejména v Chile. Carmenère patří do rodiny Cabernetu spolu s odrůdami Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot a Petit Verdot.


 

Když poprvé přivezli Carmenère do Chile, byla původně považována za odrůdu Merlot. Tento případ mylné identity zachránila tuto odrůdu před zánikem, protože koncem 19. století fyloxéra zdevastovala vinice Bordeaux. Dnes se tato odrůda pěstuje zejména v Chile, avšak znovu se vrací i do Bordeaux kvůli klimatickým změnám. První chilské víno z Carmenere vzniklo v roce 1996. Viña Carmen byla prvním vinařstvím v Chile, které vyrobilo víno z odrůdy Carmenere pod jménem Grande Vidure, jelikož tato odrůda nebyla až do roku 1998 oficiálně uznána.

Hlavními oblastmi pěstování jsou Maipo, Colchagua a údolí Rapel. Carmenere je odrůdou pozdě dozrávající, která potřebuje hodně slunečního svitu a teplé léto, aby mohla plně využít svůj potenciál. Vína jsou bohaté, mají plné tělo, dominují v něm ovocné nuance jako ostružiny, borůvky a višně, mají i herbální charakter. Jsou výborným partnerem k hovězím steakům s omáčkami, avšak snadněji verze s vyšší kyselinkou mohou podávat i k úpravě kachny nebo husy.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.