Zpět Detailní filtr
Zpět

SUMMER SALE - vína v akci -30% NAJDETE ZDE

Zajímavá fakta o Chardonnay

Zajímavá fakta o Chardonnay

Villa Maria
Chardonnay
Escarpment

Chardonnay je jednou z nejpopulárnějších bílých odrůd, která se pěstuje prakticky ve všech částech světa. Ve skutečnosti je Chardonnay 5. nejrozšířenější odrůdou na světě. Za svůj úspěch vděčí své vyvážené chuti, která zahrnuje v sobě terroir i talent vinaře. Mezinárodní den Chardonnay slavíme 21. května.

AKCE: Chardonnay až -20% do 31. 5. 2024

 


Odkud pochází Chardonnay? 

Chardonnay pochází z Burgundska. Svůj název nese podle stejnojmenné vesničky v jižním Burgundsku – místa, kde se nacházejí nejstarší vinice se Chardonnay na světě. Je obtížné přesně říci, kdy se Chardonnay poprvé objevilo ve vinohradech Burgundska, ale v průběhu staletí se psalo Chardenai, Chardenay, Chardenet, Chardennet, Chardonai, Chardonnet, Chatenait, Chardonet, Chaudenay a Chaudenet.

Chardonnay představuje téměř 60 % produkce burgundského vína v porovnání s pouhými 30 % v případě Pinot Noir. Zbývajících 10 % je rozděleno mezi Aligoté, Cremant de Borgogne a Rosé. V současnosti se pěstuje prakticky v každé vinařské oblasti ve světě, což odhaluje rozmanitost odrůdy a stylu.

Zajímavý příběh o Chardonnay

Vzestup Chardonnay v Burgundsku se z velké části připisuje královně a manželce císaře Karla Velikého. Byla tak otrávena skvrnami od červeného vína na bílé bradě jejího manžela. Požadovala pěstování bílých hroznů na jejich panství (nyní známé jako Corton-Charlemagne).

Přečtěte si další blog: Chardonnay - jedna z nejoblíbenějších odrůd vína na světě

Historie 

Předpokládalo se spojení mezi Chardonnay, Pinot Noir a Pinot Blanc. Kromě toho, že se po staletí nacházejí ve stejné oblasti Francie, ampelografové poznamenali, že dopisy mají téměř identický tvar a strukturu. Moderní výzkum DNA na Kalifornské univerzitě v Davisu naznačuje, že Chardonnay je výsledkem křížení odrůd Pinot Noir a Gouais blanc (Heunisch). Předpokládá se, že Římané přinesli Gouais blanc z Chorvatska a ve velké míře jej pěstovali ve východní Francii. Pinot rostl v těsné blízkosti Gouais blanc, což dávalo těmto dvěma dostatek příležitostí pro křížení.

Od roku 2006 bylo ve vinohradech po celé Francii možné nalézt 34 klonů Chardonnay. Většina z nich byla vyvinuta na Burgundské univerzitě v Dijonu. Dijon-76', '95' a '96' produkují vína s vyšší koncentrací chuti. Dijon-77´a 809´ produkují aromatičtější vína, zatímco Dijon-75´, 78´, 121´, 124´, 125´ a 277´ jsou výraznější a mají vyšší výnosy. Chardonnay produkuje svůj nejlepší výraz a nejlepší vína, když je osázeno v nejlepší burgundské půdě.

Charakteristika Chardonnay

Chardonnay se snadno přizpůsobuje klimatickým podmínkám. Jedním z důvodů, proč si získalo popularitu, je to, že jednoduše odráží oblast, kde se pěstuje. V chladnějším podnebí (jako je Chablis a Carneros AVA v Kalifornii) mají vína tendenci působit svěže a elegantně s tóny citrusů a zelených jablek. V teplejších podmínkách (jako jsou Adelaide Hills a poloostrov Mornington v Austrálii a regiony Gisborne a Marlborough na Novém Zélandu) získávají plnost s tóny tropického ovoce. Vína zrající v dubovém sudu získají oříškové a máslové tóny. Chardonnay má mnoho podob. Od elegantního Champagne Blanc de Blancs přes Chablis s minerálním charakterem až po plnější a krémové Chardonnay z Nového světa.

Chardonnay je známo svou neuvěřitelnou rozmanitostí. Chablis nabízí tóny zeleného jablka, hrušky a citrusů s křídovou nebo minerální stopou. Chardonnay, zejména ty v burgundském stylu, často prezentují aroma broskve, manga a citronu, doprovázené tóny vanilky, másla a často nádechem pečeného chleba nebo oříšků v důsledku vlivu fermentace a míchání jemných kalů a vyzrávání vína v dubovém sudu.

TIPY:  Escarpment Chardonnay 2021Eileen Hardy Chardonnay 2017

Servis a podávání Chardonnay

Teplota podávání se liší v závislosti na stylu. Šumivé Chardonnay by se mělo podávat vychlazené 6-7 °C (Champagne 7-12 °C) . Lehčí styly, jako například Chablis, by se měly podávat kolem 7 - 12 °C, zatímco vína, která zrála v dubovém sudu o něco teplejší, kolem 12 - 14 °C. Některé plnější styly vyžadují také dekantaci.

5 faktů o Chardonnay

• Chardonnay je jednou z nejvíce vysázených bílých odrůd na světě.

•  Chardonnay představuje 25 % celkové produkce vína v Austrálii. Austrálie je největším producentem Chardonnay mimo Francii a Spojených států.

•  Wente v Kalifornii je známé klonováním Chardonnay z Burgundska v roce 1912. Tento klon, nazývaný klon Wente, je dnes výchozím materiálem pro téměř 80 % amerických výsadeb Chardonnay.

•  Pokud na etiketě Champagne vidíte „Blanc de Blancs“, téměř jistě pijete 100% Chardonnay.

•  V roce 2015 se v USA prodalo více než 13 milionů devítilitrových beden Chardonnay.

 

Proč byste měli pít Chardonnay?

Chardonnay může to být osvěžující v létě a uklidňující v chladnějším počasí, v závislosti na tom, jaký styl otevřete. Skvěle se hodí do gastronomie. Chablis je přirozeným partnerem pro ryby a mořské plody, ústřice a krevety. Chcete-li Chardonnay podávat k předkrmům, zkuste rybí paštiky, kuřecí nebo zeleninové teriny. Hodí se ik těstovinám či rizotu s jarní zeleninou a krémovým zeleninovým polévkám.

Plnější Chardonnay snese vydatnější jídla, grilovaná, dušená nebo pečená měkkýši jako jsou humři. Také pečené kuře Poulet de Bresse, mořský vlk s fenyklovým pyré nebo telecí kotlety s bílou hlízovkou.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.