Zpět Detailní filtr

HAPPY HALLO WINE - Strašidelná akce na červená vína až -20% UKÁZAT VÍNA

Víno a ovoce

Víno a ovoce

Víno se vyrábí z hroznů čili z ovoce. Kromě hroznového vína se můžeme setkat s vínem vyrobeným z rýže nebo jiného ovoce jako jsou rybíz, maliny, jahody, višně, švestky, černý bez a dokonce i z broskve. Jak si užít víno v kombinaci s ovocem a jídlem?


 

 

V gastronomii se setkáváme se spojením jídla, jehož součástí je i ovoce. Aroma a chuť vína bývá často postavená na ovoci, některé odrůdy hroznů jsou více aromatické. Podle dominance některých tónů ve víně, můžeme určit odrůdu - pro Ryzlink je typická citrusovo jablečná vůně, v Chardonnay dominuje tropické ovoce a oříšky, v Cabernetu Sauvignon černý rybíz a například ve Frankovce peckové ovoce jako višně a švestky.

Šumivá vína

Klasickým a nejpopulárnějším aperitivem je šumivé víno nebo koktejl připravený na jeho bázi. Někteří lidé si rádi servírují do šumivého vína ovoce jako jsou jahody, brusinky nebo ananas. Určitě však ovoce nepatří do Champagne, spíše se hodí k sladším a levnějším variantám jako jsou Prosecco, Cava nebo Sekt. Součástí jídelníčku více restaurací se stalo foie gras nebo paté s ovocným chutney a právě Champagne je rovnocenným partnerem k tomuto pokrmu. Barmani často používají šumivá vína k přípravě koktejlů s ovocem. K nejoblíbenějším určitě patří Bellini, Rossini a Mimosa.

 

Bílá a růžová vína

Ve Španělsku se v létě pije Sangria - nápoj připravený z ovoce a vína, který je osvěžující. U nás se růžová sladší vína snoubí s ovocným salátem. Určitě si většina z vás pamatuje na klasiku 90. let, kdy se v restauracích připravoval kuřecí steak se zapečenou broskví nebo ananasem a plátkovým sýrem.

K této úpravě se mohou podávat bílá vína z odrůd jako Veltlínské červené rané, Pesecká Leánka, Iršai Olivier nebo Müller Thurgau. Zejména v asijské kuchyni se používá kombinace masa a ovoce. Například kuřecí kari s ananasem, mangový salát s krevetami, kachna na pomerančích.

Tyto pokrmy vyžadují vína plnější, aromatická a mohou mít i vyšší zbytkový cukr. Výbornou volbou jsou bílá vína z Alsaska jako Pinot Gris nebo Gewürztraminer.

 

Červená vína

K divočině nebo pernaté zvěřině jako jelen, daněk, zajíc, divočák, křepelky, perlička nebo holub šéfkuchaři servírují ovocnou omáčku z lesních plodů jako šipky, brusinky nebo višně.

V tomto případě jsou vhodnými partnery plná červená vína Shiraz, Tannat, AMARON della Valpolicella nebo Primitivo.

Přírodně sladká a fortifikovaná vína

Ovoce se nejčastěji používá zejména při dezertech. K jablečné štrúdlu se výborně hodí sladká vína z odrůd Ryzlink nebo Veltlínské zelené v kategorii rozinkový nebo výběr z cibéb, také ledové nebo slámové.

K ořechového závinu si můžete dát sladké víno z oblasti Tokaj. Pokud vám více chutnají čokoládové dezerty s horkými malinami nebo jinými lesními plody, jistě potěší kombinace s portským vínem nebo Sherry.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.