Zpět Detailní filtr

15% sleva na VŠECHNY SAUVIGNONY! Použijte kód SAUVIGNON v košíku. Ukázat sauvignony

Rybízové víno má pozitivní vliv na zdraví

Rybízové víno má pozitivní vliv na zdraví

Miluron
Padár

Jsou známé pozitivní dopady rybízových vín a obecně rybízu na zdraví. Rybízové víno je populárním ovocným vínem v našich končinách. Přečtěte si proč je zdravé, jak vzniklo a zkuste si ho vyrobit doma podle našeho receptu. Objevte s námi svěží a zdravou chuť rybízáku.

Ochutnejte všechna ovocná vína z naší nabídky, objevte chutě rybízu, ostružin, bezu, brusinek a dalšího ovoce ve víně.


Ovocná vína jsou u nás stále populárnější, především rybízové víno nabízí příjemný chuťový zážitek znásobený pozitivními vlivy rybízu na zdraví. Konzumace přiměřeného množství rybízového vína přináší celou řadu pozitivních účinků na lidský organismus. Najdeme v něm mimo jiné látku resveratol, která hraje významnou roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění a cukrovky.

Plody černého rybízu v počtu vzácných vitamínů a minerálů předčí všechny ostatní bobule. Obsahují nejvíce vitamínu C ze všech pěstovaných druhů ovoce. Uvádí se, že na 100 g bobulí od 150 až 220 mg, dále obsahují velmi důležitý vitamín P, E a B. Jsou také zdrojem draslíku, vápníku, železa, vlákniny a silným antioxidantem. Vědí nám pomoci například při průjmech nebo problémech s močovými cestami.

Jak vzniklo rybízové víno

Tradice rybízového vína na Slovensku sahá na začátek 20. století. Začala se psát na Děvíně, který byl vyhlášenou vinařskou oblastí. Avšak koncem 19. století ho, tak jako zbytek Slovenska i Evropy, zasáhla nemoc révy fyloxéra, která zničila téměř všechny vinohrady v oblasti. Právě tehdy se na Děvíně začaly masivně vysazovat rybíz. Hlavním odbytištěm byla Vídeň. Když se však v roce 1918 zavřely hranice, rybízu byl na Děvíně přebytek.

To se stalo jedním z důvodů, proč se Alois Sonntag v roce 1922 rozhodl založit první velkovýrobu tzv. "Ríbezláku". "Devínsky ríbezľák", jak toto víno označovali na etiketách, se stal součástí života Slováků.

Ovocná vína jsou vyráběny v množství zemí na světě, převážně tam, kde nemají podmínky pro pěstování vinné révy. Například rybízové víno vyrábějí země jako Finsko, Švýcarsko, ale také USA a Kanada.

Rybízové víno ze Slovenska

Dnes se výroba vína z černého rybízu rozrostla za hranice tradičního Děvínu do různých koutů Slovenska. Snad nejznámější výrobce je firma Perego z Modry, ale také Padar z Padároviec, Miluron z Bratislavy nebo Thebener z Děvína.

Nabízejí širokou škálu rybízu vín vyrobených z různých odrůd rybízu, (tradiční černé, červené, ale i bílé odrůdy) různými výrobními postupy. Někteří producenti vyrábějí vína podle starých receptů a používají tradiční postupy, někteří naopak využívají nejmodernější technologie.

Experimentuje se s kupážovaním nebo zráním v dubovém sudu. Možná právě pro různorodost vyráběných stylů se rozrostla základna konzumentů.

Vždyť dnes není problém najít kromě tradičního sladkého vína z černého rybízu, osvěžující mok z červeného, netradiční z bílého, ale i vína vyzrávané v dubových sudech, cuveé z více odrůd nebo "suché"' víno z černého rybízu. Vyzkoušejte velmi oblíbené víno Miluron z černého rybízu.

 

Výroba rybízového vína doma

Pokud patříte k lidem, kteří ve své zahradě pěstují rybíz a občas ho nepoužijete všechen na výborný koláč, případně džem, můžete si zkusit vyrobit rybízové víno doma.

Budete na to potřebovat jednu nádobu s kvasným uzávěrem, ideálně skleněný demižón a trošku místa ve sklepě. Receptů existuje mnoho a je důležité vybrat si podle stylu vína, které chcete vyrobit. Nám se osvědčil tento:

3 l šťávy z čerstvých rybízu (ideální je kombinace černých a červených)
3 l vody
1 kg cukru
kvasinky
živná sůl

 

Postup výroby rybízáku

Dokonale zralé ovoce, ze kterého jsme odstranili nezralé a hnilé kusy, propláchneme ve studené vodě a umeleme, tuto směs odšťavníme pomocí textilie (pokud vlastníte odšťavovač, jste šťastný člověk). Poměr červeného a černého rybízu vám pomůže ovlivnit výsledný styl a barvu vína, černé jsou intenzivnější v chuti, obsahují méně kyselin a dodají více barvy, červené dodávají kyselinky.

 

Šťávu vždy vyzkoušejte, budete mít představu kolik třeba přidat vody a cukru, bude-li šťáva výrazně kyselá bude nutné přidat více cukru i vody, pokud bude příjemná, můžete přidat méně vody i cukru.

Šťávu vlijte do demižonu a doplňte cukr a vodu, je třeba takto připravenou směs důkladně promíchat a dosáhnout teploty cca 25 °C (přidáním teplé vody).

Kvasinky připravte podle zakoupeného druhu, některé je třeba rozmíchat v převařené cukrovém roztoku, některé pouze promíchat s čerstvou šťávou. Kvasinky koupíte ve vinařských potřebách.

Živná sůl je výživa pro kvasinky, kterou můžete ale nemusíte použít, avšak doporučuje se.

Takto připravené kvasinky přidáme do demižonu a promícháme, demižón uzavřeme kvasnou zátkou a odložíme ideální na tmavé místo s teplotou okolo 20 °C. Nastupuje období "řízeného nicnedělání", víno bude kvasit cca 12 - 18 dní, v závislosti na podmínkách.

Po dokvašení a usazení kalů víno stáčíme nebo filtrujeme. Stáčení je proces, kdy z demižonu, ve kterém víno kvasilo, odčerpáme pomocí samospádu a hadičky čiré víno tak, aby usazenina zůstala na dně. Případně můžeme použít jemnou tkaninu, přes kterou dané víno budeme filtrovat.

Čiré víno uskladněte ve skleněných lahvích uzavřených korkovou zátkou na tmavém, chladném místě. Ideální je ho nechat odstát alespoň 2 měsíce avšak můžete i déle. Takto odložené víno vyzraje, zjemní a stane se příjemnějším.

Doma vyrobené víno bude výborným doplňkem k domácímu rybízovému koláči, lívancům, palačinkám s rybízovým džemem nebo jen tak na zpříjemnění večera. Na zdraví přátelé.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.