Zpět Detailní filtr
Zpět

SUMMER SALE - vína v akci -30% NAJDETE ZDE

Nejlepší slovenská vína

Nejlepší slovenská vína

Kasnyik
Pavelka
Karpatská Perla
J&J Ostrožovič
Hacaj
Vinárstvo Rariga
Chateau Belá
Ostrožovič
Fundus Regius

Rastislav Šuták, someliér WinePlanet.sk a Corner & Co.

Vybrat nejlepší vína ze Slovenska není snadný úkol zejména proto, že vždy vychází ze subjektivního posuzování vín. Zkomplikovat se to dá, pokud si člověk určí priority nebo kritéria, jimž by měla podléhat. Moje kritéria jsem shrnul do abecedy potenciálního degustátora nebo sommeliéra:

Další TOP vína Slovenska najdete v našem výběru.


 

A. Trpělivost nebo rozvaha - V kvalitních vínech znát trpělivost, naneštěstí i uspěchanost. Nejlepší vína přijdou časem, když je na ně jejich autor i vinohrad připraven. Chybějící rozvahou si vinař může všechno pokazit.
B. Odvaha - Zní podobně jako rozvaha ... odvážný (ne arogantní) vinař ví víc naslouchat vinohradu -tedy přírodě. Opakem je alibista. Alibismus je ve spojení s vínem chybou. Odvahou může být i vzepření se obvyklým postupem.
C. X Faktor - Zahrnuje spektrum několika vlivů. Může to být jedinečnost oblasti, kde vína vznikají. Moderní přístup, který víno nemanipuluje, ale vyzdvihuje. Charakterové vlastnosti autorů vín a jejich ročníků. Dokonce i posedlost některými víny nebo moment překvapení, ale vždy jen na základě kvality.

Když všechno funguje, příležitost ochutnat výjimečná vína je jako zahrát si golf na mistrovském 27jamkovém hřišti. Pořadí nesouvisí s mou preferencí, ale s pořadím degustace. Takže se pohodlně usaďte nebo udělejte dlouhý a přesný odpal.

1. Hacaj Chardonnay Sekt Extra Brut 2016 Malokarpatská oblast 

 

Rodinná manufaktura typu "hand made" na výrobu sektů v Pezinku, která vyrábí svá vína v místě původu. Všechna vína se vyrábějí klasickou metodou sekundární fermentace přímo v lahvi. Chardonnay je odrůda s nejlepšími předpoklady pro výrobu sektů. Pokud se k tomu připočítá nízká dozáž, genius loci Malokarpatské oblasti a láska Hacajů k vínu, máme skvělý sekt. Kritérium A. Ukázat vína Hacaj.

2. Vinařství Rariga Ryzlink rýnský z honu Lorencár Malokarpatská oblast 

 

Dovolil jsem si vynechat ročník z důvodu, že Rarigův Ryzlink z vinice Lorencár v Modre je v každém ročníku skvělý. Dokonce i v komplikovaných, jakými byly 2010 a 2014. Hlavní příčinou výjimečnosti tohoto vína je unikátnost vinohradu, který získává na preciznosti v láhvi. Ryzlink rýnský je nejlepší slovenská bílá odrůda a toto víno je toho důkazem. Dopřejte mu 5-6 let aby získalo hloubku a texturu. Kritérium C. Koupit víno na eshopu.

 

 

3. Château Belá Veltlínské zelené 2017 Jihoslovenská oblast

 

Překvapení? A proč ne Ryzlink? Z mého subjektivního pohledu je Veltlín od Petrecha na stejné úrovni jako Ryzlink, ale jak jsem zmiňoval v kritériích, při tomto víně funguje i moment překvapení. Komplexní a propracované víno s velkolepým finále jako v partituře. Mikroklimatické podmínky v Belé v kombinaci s potenciálem odrůdy přinášejí požitek z nádherného vína, které by se neztratilo ani v konkurenci s rakouským smaragdem. TOP GV a kritérium C. Ukázat vína Chateau Belá na eshopu.koupit ročník 2018.

4. Kasnyik Chardonnay „Battonage“ 2018 Jihoslovenská oblast 

 

Chardonnay to má na Slovensku poměrně komplikované. Velkých vín z ní je jako šafránu a v tomto přístupu ještě méně. Rodinné vinařství Kasnyik patřilo mezi první, které definovaly pojem terroir ve slovenských vínech. Vína bez zbytečných zásahů či manipulace patří mezi nejdražší a nejlépe hodnocená i ve světě. Kasnyikovci uplatňují svoji filozofii prostřednictvím jejich vín, nepřizpůsobují se nám. Přizpůsobit se musíme my, navíc i v chybném názvu! Kritérium B. Koupit víno na eshopu.

 

 

5. Pavelka Paves červený 

 

Bez přehánění by se dalo říci, že Paves je instituce. V našich klimatických podmínkách je červené víno na bázi Cabernetu i s potenciálem zrání téměř pohádkou. Omyl, od roku 1999, kdy vznikl první ročník Pavese u Pavelky, se každý dobrý sommeliér může opřít o víno, jehož projev se v závislosti na ročníku mění, ale nikdy nepodleze svůj standard. Ti, kteří měli možnost v současnosti ochutnat např. ročníky 2004, 2007, 2009, zjišťují, že kvalitní červené potřebuje čas. Takže jednoznačně kritérium A. Koupit víno na eshopu.

6. Fundus Regius Frankovka modrá 2006 

 

Frankovka z Fundus Regius je stále extravagantní a nespoutaná. Jeho autorem byl Jan Regenda s vizí vytvořit vína a vinařství v jednom z nejkrásnějších koutů Slovenska - Priekope. Pochází jen pár kilometrů od ukrajinských hranic z vinohradu v Porúbce, který dnes téměř neexistuje. Navíc z ojedinělého klonu Frankovky modré! V nových sudech strávilo dva roky! Plnilo se do půllitrových lahví! Ten, kdo ochutnal ročník 2005, zažil dokonalost této odrůdy na vlastní "kůži". Pozor, před degustací potřebuje 24hodinovou dekantaci! Za odvahu jednoznačně B. Koupit víno na eshopu.

 

 

7. Ostrožovič Tokajské samorodné suché 2008  

 

Tokajská vinařská oblast je jediná oblast Slovenska s přesně definovanými podmínkami pro pěstování vinné révy a výrobu vín. Takto vznikají velké vína v Burgundsku nebo Bordeaux. Samorodné suché je podceňováné víno, neboť vzniká v letech s nižší koncentrací cibéb (rozinek). Přesto je nula osmička od Ostrožovičů geniální víno. Pokud máte rádi Sherry jako já, budete nadšeni z klasické oxidativní vůně sušené meruňky, karamelu a lesního medu. Brilantní a přirozené v chuti s vývojem jemných nuancí a textury. I když se významem nedá srovnávat s tokajskými výběry, moje radost z tohoto vína může být stejná. Kritérium C. Koupit víno na eshopu.

8. Karpatská perla Aurelius cibébový výber 2017  

 

Jedno z nejlepších přírodně sladkých vín, jaké jsem za poslední léta ochutnal nebo-li "hole in one"! Autorům se podařilo získat ze Suchého Vrchu nektar, který se dá používat po kapkách jako parfém. Dokonalá harmonie a nekonečná dochuť. Karpatská Perla je vinařstvím, se kterým jsem mentálně zrál. Úroveň jejich vín dosahuje vysokou kvalitu a navíc působí nenuceně a přirozeně. Kritérium C. Koupit víno na eshopu.

 

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.