Zpět Detailní filtr

15% sleva na VŠECHNY SAUVIGNONY! Použijte kód SAUVIGNON v košíku. Ukázat sauvignony

Ochutnáváme Argentinu

Ochutnáváme Argentinu

Mascota Vineyards
Norton
Santa Ana
Rutini

Za poslední desetiletí se Argentina proměnila z poměrně neznámé země doslova na konci světa na nejrychleji rostoucího exportéra vína a významného hráče na světovém trhu, se kterým je třeba počítat.

Popularita místních Malbeců roste doslova ze dne na den a jejich výjimečná chuť je řadí mezi vína, do kterých se zamilujete na první doušek. Jak tedy chutná Argentina?


Pod církevní vlajkou

Podobně jako v jiných zemích nového světa, i zde je historie pěstování hroznů úzce spjata s katolickou církví, protože mniši si vždy potřebovali v nové a neznámé zemi vypěstovat své mešní víno. První vinice v Argentině byl tak založen pod církevní vlajkou v roce 1556. V roce 1853 vznikla v oblasti Mendoza první škola zaměřená na agrikultúru a byl to právě její původní ředitel, Michel Aimé Pouget, který přinesl do oblasti první výhonky francouzského hroznů, ze kterého se později začal pěstovat světoznámý Malbec.

V devatenáctém století byla Argentina oblíbeným cílem přistěhovalců z Francie a Itálie, kteří utíkali před epidemii révokazem a do svého nového domova si s sebou přinesli cenné zkušenosti a znalosti v oblasti pěstování vína.

Ani tato jihoamerická země se nevyhnula při výrobě vína překážkám, v sedmdesátých letech minulého století totiž výroba zaměřená na velkovýrobu nepříliš vín pro domácí trh doslova zkolabovala, protože Argentinci se začali zajímat více o pivo a nealkoholické nápoje. Konzumace vína klesla o polovinu a nenávratně zmizela i třetina vinic. Obrat nastal až v první polovině devadesátých let.

Nová generace vinařů využila inkorporaci Argentiny na globální trh a za pomocí nových technologií, pěstitelských systémů, inovačních technik výběru hroznů a úspěšného marketingu, argentinský vinařský průmysl si opět našel své místo na mezinárodním trhu. Země dnes patří do první pětky světových producentů vína.

Panenská půda a čistá voda

Argentina, známá to země kontrastů, se může pochlubit bohatými přírodními zdroji asi jako žádná jiná země na světě. Vinohrady se rozprostírají od ledového pobřeží Patagonie až po úrodný sever země, nejčastěji se však nacházejí v širokých údolích nebo na svazích hor, které nabízejí ideální podmínky pro pěstování hroznů. Díky své vzdálenosti od velkých měst (a jejich znečištění), hrozny roste na mladých a neposkvrněné půdách.

Po tom, jak se vínu začalo v úrodné argentinské půdě celkem dařit, začali první vinaři spekulovat, jak přivést čerstvou vodu z tonoucích ledovců v Andách na úrodné pole a vinohrady. Vznikl tak komplexní systém zavlažovacího kanálů a přehrad. Díky tomu jen málo zemí na světě používá tak čistou a neposkvrněné vodu jako Argentina. Jednou z unikátních vlastností země je její nadmořská výška, díky které se argentinští vinaři jen zřídka potýkají s problémy jako hmyz, plíseň či obecně choroby révy, mají zkrátka skvělé klimatické podmínky podporující zdravé hrozny a zdravé víno.

Každý detail tak dělá argentinské víno jedinečné, autentické, pozoruhodné díky intenzivním barvám, hlubokým vůním a širokému spektru chutí. Korunním šperkem argentinského vina je samozřejmě Malbec, odrůda Bordeaux dovezena do Argentiny z Francie v polovině 19. století. Tyto koncentrované a mohutné vína s kořenitě-džemovými aromaty jsou populární hlavně v rámci gastronomie. Mají jemnou, sametovou texturu, zralé taniny a jsou skvělé na archivaci.

Země je rozdělena na sedm hlavních vinařských regionů. Prvenství z hlediska kvantity a kvality patří samozřejmě oblasti Mendoza, protože zhruba 80% výroby vína se soustřeďuje právě v této pouštní oblasti přímo na úpatí And. V dalekém severozápadním rohu země se nacházejí provincie Catamarca, Jujuy a Salta, které zahrnují některé z nejvyšších vysazených vinic na světě. Víno se dodělává iv jižním regionu Patagonie v provinciích Río Negro a Neuquén. Většina vína v Argentině roste ve stínu majestátních And, v oblasti Mendoza, kde se spojuje pouštní krajina a vysoká nadmořská výška a spolu vytvářejí terroir, který produkuje aromatické a intenzivně ochucené červená vína.

Vinice v Mendoze jsou nasazeny ve výšce až 1500 metrů nad hladinou moře. Dlouhé období slunečního záření a vysoká denní teplotní odchylka vedou k dlouhému, pomalému dozrávání, což vede k vyváženým cukrem a kyselosti hroznů. Regionu historicky dominuje produkce vína z vysoce výnosných odrůd Cereza a Criolla Grande, avšak v posledních letech se nejpopulárnější odrůdou stal Malbec. Ve vysokohorských vinicích Tupungato, které se nacházejí jihozápadně od města Mendoza v údolí Uco, roste na popularitě Chardonnay.

Argentina znamená Rutini

V údolí Uco má například sídlo Mascota Vineyards, výborná to adresa pro skvělé argentinská vína. Sto hektarů vinic s průměrným věkem 30 let produkuje vína, které se vyznačují elegantním stylem s výbornou ovocnou texturou, jakož i koncentrací nejlepších vín pro vyzrávání. Jak říká mistr vinař Rodolfo Sadler: "Dal jsem vínům život a oni ho dávají zase mně."

Chladnější podnebí a nižší salinita v půdě regionu Maipú se dostává do pozornosti milovníků vína pro kvalitu svého Cabernetu Sauvignon. Další významnou částí oblasti Mendoza je Cuyo, kde sídlí vinařství Santa Ana. Toto historické vinařství založil v roce 1891 italský přistěhovalec Don Luis Tirasso. Santa Ana je známá pro svůj inovativní přístup ve výrobě vína, jejich výrobní kapacita je 25 milionů litrů vína ročně.

Asi nejznámější výrobce argentinského vína je Rutini. Felipe Rutini, původem z Itálie, založil vinařství koncem 19. století v údolí Uco. Všechny vinice leží v nadmořské výšce více než 1000 metrů nad mořem. Hrozny se sklízí individuálně podle parcel v závislosti na optimální zralosti a zpracovává se v novém moderním vinařství v Tupungato. Víno se vinifikuje v Erlenmeyerových nerezových tancích tak v unikátních betonových nádržích ve tvaru vajíčka, které jsou vyrobeny na objednávku. Konzistentní kvalita vín rutinou je obdivuhodná a přináší požitek jejich milovníkům již více než 120 let.

Extrémní výška, extrémní chuť

Druhým největším producentem vína je oblast San Juan, kde je výrazně teplejší a sušší než v Mendoze. Vedle produkci prémiových červených odrůd Syrah a Douce noir (známý jako Bonarda) má region San Juan dlouhou historii výroby vína typu sherry, brandy a vermutu. Zajímavostí jsou vinice v údolí Pedernal v západní části San Juan, které byly nasazeny v jedné z nejvíce izolovaných oblastí v Argentině. Díky vysoké nadmořské výšce zde panují extrémně suché podmínky s vysokými teplotními rozdíly a produkují tak vynikající červené i bílá vína. Region La Rioja je zas proslulý svou dlouhou historií pěstování a výroby vína, neboť patří mezi jednu z prvních oblastí, které zasadili španělští misionáři. Více než 17 tisíc hektarů vinic se nachází v malých zavlažovaných údolích mezi dvěma pohořími.

Od úrodných polí ve vnitrozemí po chladné pobřeží Patagonie, domácí využívají doslova každý kousek půdy na to, aby experimentovali s novými a extrémními odrůdami hrozná. Jižně položené oblasti Río Negro a Neuquén, které mají výrazně chladnější klima než hlavní vinařské regiony na severu, se zabývají pěstováním odrůd jako Chardonnay a Pinot noir, dodělává se zde i Malbec, Semillon a Torrontés Riojano. Pocta nejjižněji vysazeným vinicím v Severní a Jižní Americe patří společnosti Bodega Weinert. Nejvýznamnější vinice v této oblasti se však nacházejí v údolí Rio Negro, kde se vyrábějí některé z nejdůležitějších červených vín Pinot Noir v Argentině.

Není to tak dávno, kdy se miláčkem mezi vinnými znalci stal australský Shiraz. Dnes na popularitě roste Malbec, který si získal vynikající reputaci pro svou stabilní kvalitu za rozumné ceny. Ať už se rozhodnete ochutnat argentinské víno úplnou náhodou, nebo vás jeho exotická chuť přitahovala už dlouho, tato země vám má rozhodně co nabídnout.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.