Zpět Detailní filtr
Zpět

SUMMER SALE - vína v akci -30% NAJDETE ZDE

MEA GRATI - vína s príběhem vděčnosti

MEA GRATI - vína s príběhem vděčnosti

Slovenská vinařství
MEA GRATI

Vinařství MEA GRATI leží v obci Ladmovce, na rozhraní dvou vinařských oblastí. A to Východoslovenské a Tokajské oblasti. Větší část vinic spadá do Východoslovenské (43 ha) a menší do Tokajské vinohradnické oblasti (11 ha). Vinařství s vinotékou a degustačními prostory sídlí na kopci přímo v srdci vlastních vinic, které z jedné části chrání les.


Juraj Mičko (spolumajiteľ): „Vděčnost, která se v nás rodí při klidném splynutí s přírodou, při momentech s blízkými i při pohledu na vše dobré, co nám život nabízí a čím nás nejednou překvapí. Péče o vinnou révu a příprava výjimečného vína je naší cestou vděčnosti“.

Rozvoj vinařství Mea Grati řídí spolumajitel Juraj Mičko s rodinou a bratři Dominik a Martin Hakulin. Projekt vinařství je relativně nový, ale stále v dynamickém rozběhu a rozvoji. „Ve vinařství pracuje náš vinař a enolog s dlouholetými zkušenostmi as vášní pro víno. Další tým je částečně obsazen a postupně jej doplňujeme v souladu s rozběhem a potřebami vinařství“, říká Juraj Mičko. „Pro strategické otázky, kroky pro zlepšení kvality ošetřování vinohradu a směřování při výrobě vína využíváme více předních konzultantů, enologů a sommeliérů. Vnímám to za důležité. Právě přes ně dokážeme implementovat několik moderních metod, ať už ve vinohradnictví nebo nastavení samotné výrobě výjimečného vína a zároveň zachovat důležité tradiční metody a postupy“.

Vinohrady se rozprostírají na slunečních svazích o rozloze 54 hektarů u obcí Ladmovce a Viničky. Ladmovce patří do Východoslovenské oblasti a Viničky už do Tokaje. Jejich průnik vytváří výborné předpoklady pro vypěstování bílých i modrých hroznů. Jedinečnost polohy umožňuje vinařství vypěstovat tradiční tokajské odrůdy Furmint, Lipovina a Muškát žlutý na honu Hriadky v Tokajské oblasti. Ve Východoslovenské vinohradnické oblasti na honu Hafta se také pěstují tokajské, ale i modré odrůdy - Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot a dokonce i Syrah. Právě ve vinohradech je největší progres a potenciál vinařství Mea Grati.

Pro výrobu kvalitního vína je důležité být v těsné blízkosti vlastních vinic.

Z bílých odrůd se v Mea Grati soustřeďují zejména na výjimečnost odrůdy Muškát žlutý a to v různých podobách, ať už ve formě suchého vína, polosuchého, polosladkého nebo sladkého vína se snahou nabídnout výjimečně aromatické, svěží, ale vznešené víno. Druhou dominantou jsou vína z odrůdy Furmint zpracovaná řízenou fermentací a poukázáním na její výjimečnost.

Snažíme se přetavit unikátnost polohy a kvality vinic. V první řadě se momentálně soustředíme na kvalitu hroznů ve vinohradu a následně výrobě vín. Postupně máme připraveny i projekty na obnovu budovy vinařství a rozvoj agroturismus.

Specifičnost terroiru se vyznačuje vynikajícími klimatickými podmínkami, dostatek slunečního svitu, proudění větru a vzácnou půdou sopečného původu s mimořádně pestrou skladbou hornin. Všechna vína jsou vyrobena z vlastních vinic. Celou produkci hroznů vinařství Mea Grati nezpracovává, část hrozna prodává některým slovenským vinařům. Například vinařství Mrva & Stanko již dlouhodobě nakupuje hrozny odrůd Muškát žlutý a Pinot Noir právě od Mea Grati kvůli jeho výborné kvalitě.

Cílem je nabídnout spojení vinařství s přírodou právě přes naše vinice. Ve vinařství s výhledem na vinice pořádáme různé akce s možnostmi procházek nebo cyklostezek. Kromě outdoorových akcí realizujeme i různé odborné akce, semináře, firemní teambuildingy i společenské oslavy, degustace a firemní setkání.

„Na víně je úžasné to, že si umíte vybírat z různých možností, že výběr vína umíte snoubit s jídlem, hudbou, společností a danou chvílí. Nejhlavnější je, aby člověk dokázal lépe procítit danou chvíli, procítit vděčnost za všechno dobré. Mea Gratitudo – Moje vděčnost“ - Juraj Mičko.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.