Cenové hity týdne

right-arrow
Zpět Detailní filtr
Zpět
P + S = uznávaná portugalská vína Prats & Symington

P + S = uznávaná portugalská vína Prats & Symington

Prats & Symington

Prvním vínem Prats & Symington byla Chryseia ročník 2000, které získalo mezinárodní uznání. Od té doby Chrysea a jejich druhé víno, Post Scriptum, zařazují mezi nejlépe hodnocené vína z oblasti Douro. Cílem rodiny Syminton je spojit své znalosti o Douro a odrůdách se zkušenostmi Bruna Prats z Bordeaux, aby společně mohli vyrábět víno z nejlepších hroznů sklizených v nejlepších vinicích.


Vinařství Prats & Symington sídlí na jednom z největších panství Douro, v nádherné Quinta de Roriz. Andrew James Symington se poprvé usadil ve městě Porto v roce 1882. Rychle se stal přepravcem portského vína a v roce 1914 převzal kontrolu nad společností Warri. Jeho potomci jsou v současnosti majiteli společností Warri 's, Dow' s a Graham 's.

Rodinné vinice v Douro v současnosti přesahují 900 hektarů. Charles Symington je zodpovědný za vinice, vinifikaci a řízení výroby, zatímco Rupert, Paul, John a Dominic cestují po celém světě a prezentují vína.

Po prodeji zámku Château Cos d'Estournel, který Bruno Prats řídil třicet let, přestěhoval své vinařské aktivity do Viña Aquitania v Chile. Přátelství mezi Brunem Prats a rodinou Symingtonovcov bylo navázáno prostřednictvím sítě rodinných vinařství Primum Familiae Vini, do které patřil i Cos d'Estournel. V listopadu 1998 rodina Symingtonovcov navrhla, aby se Bruno Prats zúčastnil nového projektu v Douro. Tento návrh se zformoval v roce 1999 vytvořením společnosti Prats & Symington.

Quinta de Roriz

Prats & Symington je vlastníkem dvou hlavních panství v Douro, Quinta de Roriz a Quinta da Perdiz. Historická vinice Quinta de Roriz pochází z roku 1565. 42hektarovou vinici Roriz doplňuje 23ha Quinta da Perdiz v sousedním údolí Rio Torto.

Quinta da Vila Velha, kterou vlastní James a Rupert Symingtonovci, přímo sousedí s Roriz a používají se i na výrobu Chryseis a Post Scriptum.

Quinta de Roriz je jednou z nejstarších a nejlepších vinic v údolí Douro. Nachází se na jižním břehu řeky Douro v polovině cesty mezi Pinhão a Tua. Tvoří přírodní amfiteátr s převážně severní orientací, který poskytuje chladnější aspekt a je vhodný pro výrobu vín DOC Douro.

Převládá klasická břidlice, ale složení je také ovlivněno specifickou geologií lokality, kde přítomnost cínových a zlatých hlušin ze starých dolů dává vínům minerální charakter.

Chryseia, Post Scriptum, Prazo de Roriz 

P & S považuje Touriga Nacional a Touriga Franca za odrůdy, které jsou nejvhodnější pro výrobu vynikajících vín Douro DOC. Chryseia byla prvním portugalským ne-fortifikovaným vínem, které patří ke každoročně zařazenými vínům mezi 100 nejlepších vín společnosti Wine Spectator. V roce 2014 se Chryseia 2011 umístila na třetím místě, což je vůbec nejvyšší umístění vína z Doura.

Po pečlivém sklizni střapců, jejich odstraňování stopek a rozdrcení, se mošt přenese do malých nerezových tanků s regulací teploty, kde probíhá kvašení.

Taniny se extrahují přečerpáním a prodlouženou macerací po fermentaci. Hlavní cílem je respektovat základní vlastnosti hroznů a zároveň dosáhnout rovnováhy, která upřednostňuje elegantní, hedvábné taniny.

I když proces výroby vína řídí na místě Luis Coelho pod dohledem Pedra Correia, Charles Symington a Bruno Prats se osobně podílejí na výrobě konečných směsí a během všech důležitých fází výroby, od vinifikace až po vyzrávání.

Zrání vín probíhá ve sklepích Roriz v dubových sudech, které pocházejí z Francie ze společností Taransaud, François Fréres, TSO e Boutes. Chrysea dozrává v nových dubových sudech pouze krátkou dobu - 8 až 12 měsíců. Post Scriptum a Prazo de Roriz obvykle používají menší podíl nových sudů. Plnění do lahví probíhá ve Vila Nova de Gaia. Ve výjimečných letech, jako byl rok 2007, uvedlo vinařství na trh omezené množství Vintage Port pod značkou Quinta de Roriz Vintage Port.

Vína

Prazo de Roriz 2016 (eshop) - Touriga Franca (30%), Touriga Nacional (30%), Tinta Roriz (15%) a ostatní odrůdy (25%). Víno zrající 6 měsíců v 400l francouzských sudech. Přitažlivá vůně malin a peckového ovoce. Chuť svěží a vitální. Středně plné tělo s jemným dotykem puncovní zmrzliny a granátového jablka. Harmonické třísloviny a středně dlouhý, jemně kořenitý závěr. Skvělý partner ke grilovaným vepřovým žebrům s domácí barbecue omáčkou.

Post Scriptum de Chryseis 2018 (eshop) - hrozny pocházejí z identických vinic jako Chryseia. Ve směsi jemně dominuje Touriga Franca (51%), zbytek doplňuje Touriga Nacional. Víno zrající 12 měsíců ve středně vypálených 400l francouzských sudech. Vynikající koncentrace v harmonii s elegancí a šarmem. Dobrá délka v šťavnaté a ovocné dochuti. Výborný partner ke grilovanému rump steaku se šalotkovou salsou.

Chryseia 2017 (eshop) - Jedno z nejlepších vín Doura. 75% Touriga Nacional, 25% Touriga Franca. Hrozny pocházejí ze tří usedlostí Quinta de Roriz, Quinta de Perdiz a Quinta de Vila Velha. Víno zrající 16 měsíců ve francouzských dubových sudech. Bruno Prats: "Bohaté a energické víno s částečnou integrací taninů. Rafinované víno s finesou a mimořádným potenciálem pro vyzrávání.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.