Zpět Detailní filtr
Zpět

SUMMER SALE - vína v akci -30% NAJDETE ZDE

Víno a houby

Víno a houby

Podzim nám kromě chladnějšího počasí přináší pestrost do naší kuchyně. Oranžové dýně, červená jablka, hnědé kaštany a samozřejmě houby, ať už bílé žampiony a bedly, hnědé hříbky a kozáky, ale i bílé a černé lanýže, jejichž cena se dnes šplhá k ceně kvalitního kaviáru. Sběr jedlých hub nám přináší pohyb na čerstvém vzduchu, potěšení a gastronomickou inspiraci a výzvu, jaké víno si k nim vybrat.

Výběr vhodných vín najdete v této inspiraci.


Při vytváření nebo výběru jídel s houbami je nejlepší radou hledat jednoduchost. Méně je více. Jednodušší kombinace mohou také usnadnit párování vín, protože je zapojeno méně prvků, které mohou ovlivnit výběr.

Základní pravidla pro výběr vína

Houby jsou skvělým společníkem mnoha vín a existuje mnoho směrů, kterým se můžete vydat. Zde platí obvyklá rada pro párování vína a jídla. Přemýšlejte buď nad sladěnými nebo kontrastními chutěmi a texturami a nad harmonií intenzity pokrmu a vína.

Pokrmy z hub mohou být obzvláště náročné, protože tak jako druh houby, tak i jeho příprava s kořením a omáčkami hrají nedílnou součást při výběru vín.

Obecné pravidlo je - bílá vína jako Rulandské bílé, Pinot Grigio, Chardonnay nebo Veltlínské zelené se dobře hodí k delikátním a lehkým jídlům s houbami. Pokrmy z tmavého masa a zvěřiny se obvykle nejlépe kombinují s červenými víny, z odrůd jako je například Pinot Noir, Nebbiolo nebo Syrah.

Snažíme se dosáhnout rovnováhy, dobré párování je takové, při kterém si jídlo a víno navzájem nepřekážejí, ale naopak, sladí se.

 

Párování vína a jídel s houbami

Houby s krémovou omáčkou na bázi bílého vína nebo smetany je skvělá kombinace zejména se šumivým vínem vyráběným klasickou metodou. Houby s omáčkou podávané s těstovinami nebo na topince můžeme kombinovat s vínem, které má krémovou texturu na bázi Chardonnay nebo Pinot Blanc.

Pokud chceme vyzvednout zemitost hub s červenou vínovou omáčkou, výborným partnerem jsou vína z odrůdy Pinot Noir nebo Svatovavřinecké.
Rizoto s houbami velmi dobře funguje s hladkým suchým italským vínem jako Pinot Grigio, Soave nebo Gavi. Pokud jsou dominantní v rizotu lanýže, vyzkoušejte vyzrálé Barolo, Barbaresco nebo růžové ročníkové Champagne. Neopakovatelná a podmanivá kombinace.

Houby v rajčatové omáčce je kombinace, kterou pravděpodobně najdeme v italské kuchyni, zejména jako součást omáčky na těstoviny. Vína s dominancí odrůdy Sangiovese (např. Chianti Classico) či Valpolicella Ripasso bývají nejlepším výběrem, ale také i belgické pivo Dubbel nebo ležák ve vídeňském stylu mohou dobře fungovat.

 

Pečené nebo plněné žampiony Portabello mají masitou strukturu, takže je můžeme podávat s téměř libovolným červeným vínem, závisí od přípravy a ingrediencí. Při výběru vína k steaku s houbovým ragú záleží od omáčky, jaké víno zvolíme. Pokud je omáčka připravena s červeným vínem, můžeme vyzkoušet k němu vína z oblasti Côtes du Rhône nebo Languedocu.

Hřibový quiche, ve kterém převládá chuť smetany a vajec, je dobrou volbou suché víno z odrůdy Pinot Blanc nebo Sylvánské zelené. Pokud je dominantní chuť hub, sáhněte po láhvi Frankovky modré nebo Pinotu Noir.

Shitake houby se sojovou omáčkou jsou součástí asijské kuchyně. Dobrým společníkem jsou k těmto pokrmům zralá ovocná červená vína jako Pinot Noir z Nového Zélandu, Merlot z Washingtonu nebo dokonce mladá Rioja, které mohou překvapivě dobře fungovat. Pro snadnější pokrm z hub si vyberte suchý Riesling z Alsaska nebo Rakouska.

Nikdy však nekombinujte s houbami příliš mnoho ingrediencí, nejen že to potlačí charakteristickou chuť hub, ale nebude se to líbit vašemu trávení.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.