Cenové hity týdne

right-arrow
Zpět Detailní filtr
Zpět
Jaké víno si otevřít na Vánoce? Vánoční rady a tipy sommeliéra

Jaké víno si otevřít na Vánoce? Vánoční rady a tipy sommeliéra

Santa Margherita
Graham´s
Hacaj
Ostrožovič
Albert Bichot

K vánočním svátkům neodmyslitelně patří dobré jídlo a víno, které si v běžné dny nemáme čas dopřát. Jak se však orientovat při dnešní široké nabídce vín? Co se hodí ke kaprovi a polévce? Přinášíme vám několik tipů, které vám zpestří blížící se chvíle klidu a pohody.


Přípitek na Vánoce

Štědrý večer začíná přípitkem, čili aperitivem. Nejlepší volbou je šumivé víno bílé nebo růžové. Ať už se rozhodnete pro slovenský sekt, italské Prosecco nebo francouzské Champagne, důležitým aspektem při výběru je jeho dossage (přidání malého množství cukru do vína před jeho uzavřením korkovou zátkou). Jelikož večer se teprve začíná, netřeba si hned žaludek zatížit sladkým sektem. Upřednostněte šumivé víno s nižší dossage v kategorii brut nature, extra brut a brut.

Doporučení sommeliera:
Hacaj Ryzlink Brut 2018
Santa Margherita Prosecco di Valdobbiadene Superiore Brut
Albert Bichot Crémant de Bourgogne, PURE Blanc de Blancs


Ve většině rodin nechybí na vánočním stole polévka, někde jsou věrní čočkové, hrachové nebo houbové polévce. I když k polévkám se víno často nepodává, můžete pokračovat s popíjením sektu nebo vyzkoušet mladý Müller Thurgau, Ryzlink vlašský nebo Veltlínské zelené.

Jaké víno k rybě

Ryba patří k Vánocům. Ať už klasický kapr, pstruh, treska, candát nebo losos, závisí na vašeho výběru. Ke každému druhu ryby a její úpravy si můžete vybrat jiné víno. Lehčí bílá vína jako Sauvignon nebo Veltlín se snoubí s grilovaným pstruhem nebo candátem. K smaženému kaprovi vyzkoušejte Ryzlink rýnský nebo lehčí typ Chardonnay či Rulandské bílé. K lososu si můžete dopřát lehké, svěží suché Rosé. K orientální úpravě ryby se skvěle hodí Tramín červený.

 

Doporučení sommeliéra k rybě: Sauvignon, Tramín červenýKarpatská Perla Veltlínske zelené Noviny

 

Ti, co nemají rádi ryby a spíše preferují smažené vepřové nebo telecí řízky, si mohou k nim popíjet Riesling nebo Veltlín. Vyzkoušejte například Prinz von Hessen Riesling Trocken. K pečené krůtě nebo kachně si kromě plnějších bílých vín výborně můžete dopřát i lehčí červená vína jako Rulandské modré a nebo Mrva & Stanko Frankovka modrá.

Sladké víno na závěr

K sladkému vánočnímu pečivu se skvěle hodí Tokajský výběr nebo přírodní sladké víno, popřípadě portské nebo sherry. Na závěr vánočního večera si ke kávě a k Popelce dopřejte kvalitní digestiv.

Doporučení sommeliera:

J&J Ostrožovič Tokajský výber 5-putňový 
Graham's Six Grapes Reserve Port 

Bublinky na Silvestra

A s jakým vínem oslavit příchod nového roku 2021? Tento rok bude Silvestr u většiny z vás určitě růžový, protože na náš trh přichází poprvé Prosecco Rosé. Těm, kteří spíše mají raději Francii než Itálii, doporučuji připít si Champagne.

Doporučení sommeliera:

Terra Serena Prosecco Rose Millesimato
Ayala Brut Majeur

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.