Zpět Detailní filtr
Zpět
Ročník 2021 v Evropě

Ročník 2021 v Evropě

Antinori
Quinta do Crasto
Prinz von Hessen

Jaký byl ročník 2021 v evropských vinicích? Dá se říci, že podobný jako u nás. Vinařství potrápilo hlavně špatné počasí na začátku roku, také i tlak nemocí. Naštěstí přišlo teplé léto a podzim. Všechno nakonec dopadlo dobře a my se už nyní můžete těšit na velmi svěží, elegantní a harmonická vína z Evropy.


Vinařství Quinta do Crasto - Rita Camelo

Rok 2021 se zapíše do historie vín Douro jako rok s výjimečným obsahem kyselin, vína budou mimořádně vyvážená a velmi elegantní. Zimu charakterizovaly úhrny srážek o 10 % vyšší než v 2020 a mírné teploty, což vedlo k brzkému začátku vegetačního cyklu. Na začátku léta následovalo příjemné počasí, přičemž průměrná teplota (23,5 ºC) byla výrazně nižší než průměrná zaznamenaná v roce 2020 (28 ºC). Naštěstí se naše vinohrady se vyhnuly náhlým červnovým bouřím s kroupami, které bývají v důsledku klimatických změn bohužel stále častěji. Koncem července přišel začátek zrání hroznů. Srpen začal horký, ale rychle se vrátili k mírné teplotě, což vedlo k pomalému a velmi vyrovnanému zrání.

Nejprve jsme začali sbírat bílé hrozny v Quinta do Crasto 23. srpna a sběr jsme ukončili 4. října posledními hrozny z výše položených vinohradů. Pro ročník 2021 budou charakteristická vyvážená a svěží bílá vína. Červená vína budou vyvážena s výbornou aciditou, dobrou koncentrací a strukturou a svěžestí. Portská vína ukazují výborný potenciál vývoje.

Vinařství Prinz von Hessen - Paula Isabel Czapowski

Období sklizně začalo začátkem října a trvalo jeden měsíc. Na rozdíl od předchozích let, které byly opravdu horké, rok 2021 byl mnohem obtížnější. Na jaře jsme museli čelit krupobití a pořádně deštivému, vlhkému létu. Byly to ideální podmínky pro nemoci, se kterými jsme museli bojovat.

Jelikož jsme v procesu BIO certifikovaného vinařství, nesměli jsme používat žádné rozprašovače herbicidů. Výsledkem byla ztráta hroznů kolem 40 %. Sklizeň byla selektivní a jsme více než spokojeni s vynikající kvalitou letošního ročníku. Těšíme se tedy na svěží, ovocná vína s vysokou kvalitou.

Antinori - Renzo Cotarella

Ročník 2021 byl v oblasti Chianti Classico vynikající. Výnosy nebyly sice příliš vysoké, ale kvalita hroznů byla perfektní, hrozny dokonale dozrály. Přitom to nebyl lehký ročník, ovlivněn byl zejména jarními mrazy, které přišly 7. dubna. Sezóna byla relativně teplá a suchá, naštěstí na jaře bylo dostatek srážek. Už nyní můžeme tvrdit, že to bude ročník ročníků. Velice svěží s výborným aromatickým profilem a vyvážený podobný jako ročník 2016, i když tehdy bylo více srážek. Očekáváme elegantní a vína s pěknou svěžestí a strukturou.

 

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.