Zpět Detailní filtr
Zpět
Jak chutnají mladá vína Mrva & Stanko 2023

Jak chutnají mladá vína Mrva & Stanko 2023

Slovenská vinařství
Mrva & Stanko

Vinařství Mrva & Stanko přichází na trh s kolekcí sedmi jarních, mladých vín ročníku 2023. Již sedmadvacet let bok po boku vinaři Vladimír Mrva a Peter Stanko vyrábějí vína ve svém vinařství na okraji města Trnava. I když ročník 2023 byl komplikovaný a úroda nižší, vína disponují pěkným aromatickým profilem.


 

Mrva & Stanko a ročník 2023

Vladimír Mrva: „Ročník 2023 byl specifický. Z pohledu vinice velmi náročný, silný tlak houbovitých chorob v období kvetení, čímž došlo v některých lokalitách k redukci úrody o 30-40 procent. Z pohledu vinaře právě tato redukce úrody zvýšila kvalitativní parametry hroznů."

Vinařství Mrva & Stanko patří ke stálicím slovenské vinařské scény od roku 1997. Od svého vzniku vyrábí vína s důrazem na odrůdový charakter a reflektující požadavky klientů. Hrozny nakupují u osvědčených pěstitelů z celého Slovenska a můžeme ho považovat za prvního slovenského „negocianta“.

Tento přístup je založen na dlouhodobém vztahu mezi vinařem a vinařem a pozitivně přispívá k rozvoji slovenských vinic.

Müller Thurgau 2023 Mojmírovce 

Lehký, svěží Müller s odrůdovým projevem. Ve vůni citrusy, zralý banán a bílý grep s jemným muškátovým tónem. Šťavnatá, ovocná chuť s příjemnou kyselinkou.

Sylvánské zelené 2023 Šenkvice

Hrozny pocházejí ze 40leté vinice v Šenkvicích, která byla hned po sklizni vyklučena. „Je smutné, že tato odrůda se vytrácí ze slovenských vinic. V okolí Limbachu je posledních pár hektarů,“ konstatoval Vladimír Mrva.

Ve vůni zelené jablko, kdoule, muškátový oříšek. V chuti živé, šťavnaté s ovocně neutrálním charakterem a příjemnou malokarpatskou kyselinkou. V závěru minerální.

Sauvignon KRYO 2023 Belá

Ovocně herbální Sauvignon s primárním charakterem vyrobený metodou kryomacerace. Atraktivní vůně vinohradnické broskve, angreštu a černého rybízu. V chuti hravé, svěží se šťavnatým ovocným projevem.

Pesecká Leánka 2023 polosuché Jihoslovenská vinohradnická oblast

Právě Pesecká Leánka měla největší až 50% výpadek v ročníku 2023. Vyroben jen limitovaný počet lahví. Intenzivní meruňkově muškátová vůně. V chuti atraktivní, lahodné, ovocné s dobrou harmonií mezi kyselinkou a zbytkovým cukrem.

Muškát žltý - Sauvignon cuvée 2023

Atraktivní vůně tropického ovoce, bílého grepu a zralých angreštů, která navazuje i na chuť. Lehké, šťavnaté, ovocné bílé cuvée s primárním ovocným charakterem.

Cabernet Sauvignon Rosé 2023 Jihoslovenská vinohradnická oblast

Svěží, lehké růžové víno s ovocnou vůní i chutí s jemně krémovou strukturou. V závěru malinový sorbet.

Cabernet Sauvignon Rosé 2023 polosuché Nitranská vinohradnická oblast

Ve vůni intenzivnější než suchá verze. Červený a černý rybíz a lesní jahody. Šťavnatě ovocná chuť s jemným zbytkovým cukrem v závěru.

Mimo poradia - Pinot Gris Botrytis 2023 Kamenný Most 

Vzorek z tanku. „Vlivem změny klimatických podmínek se přirozeně vytvořila ušlechtilá plíseň Botrytis cinneru na hroznech odrůdy Pinot Gris a proto jsme se rozhodli uvést Botrytis iv názvu vína,“ prozradil Vladimír Mrva. Lehčí styl Pinot Gris z Alsaska. Biskvitově herbální vůně. V chuti subtilnější s jemným biskvitem a pevnou kyselinou. Více po nalahování.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.