Zpět Detailní filtr

Rozbalte si dárek k nákupu - víno zdarma, slevy na víno, sklenice.... UKÁZAT HRU

Grilovaný chřest a TIP na víno Villa Maria

Grilovaný chřest a TIP na víno Villa Maria

Villa Maria
Párování jídla a vína

Bílý či zelený? Oba jsou zdravé a chutné. Řeč je o chřestu, který má nyní sezónu. Lenka připravila lahodný recept – grilovaný chřest s prosciuttem a pošírovaným vajíčkem. A skvělým partnerem k chřestu je novozéladský Sauvignon Blanc z vinařství Villa Maria.


 

Grilovaný chřest s prosciuttem a pošírovaným vajíčkem

 

Čas přípravy: 15 min

Počet porcí: 2 

Recept připravila Lenka z WinePlanet.sk

Víno doporučila sommeliérka Denisa Šutáková. 

Inspirujte se dalšími recepty na našem blogu.

 

Ingredience:
 
400 g zeleného chřestu 
120 g šunky prosciutto 
2 vajíčka (nejlepší domáci chov)
2 lžíce octa 
1 avokádo 
olivový olej
mletý pepř v mlýnku 
mořská sůl v mlýnku
1 lžička černého sezamu 
mikrobylinky na ozdobu 

Postup 

1.  Chřest pořádně omyjeme pod studenou vodou, abychom ho zbavili kousků hlíny, případných nečistot.

2. Následně odřízneme z každého chřestového výhonku spodní dřevnatou část (nebo můžete chřest chytit dvěma prsty a jemně ji zlomit – měla by se prolomit v oblasti, kde končí měkká část a začíná tvrdá resp. dřevnatá).

3. 3ks chřestu obalíme prosciuttem. Obalené kousky chřestu naskládáme na grilovací pánev nebo kontaktní gril, připadne za dobrého počasí venku na gril.

4. Pěkně poklademe vedle sebe, záleží na velikosti pánve jsme se vešlo 6 ks. Pokapeme olivovým olejem, posypeme solí a mletým pepřem. Grilujeme z každé strany 4-5 minut.

5. Mezitím si připravíme pošírované vajíčko. Dáme do většího hrnce sevřít 2 litry vody, nepřidáváme žádnou sůl. Do vroucí vody nalijeme ocet a rychlým mícháním vytvoříme silný vír, do jehož středu rozklepneme dvě vajíčka.

6. Vajíčko povaříme 3-4 minuty a vytáhneme lžící. Chřest se nám mezitím ugriloval a můžeme servírovat.

Servírování: Na talíř naložíme 3 ks chřestu, na střed položíme vajíčko, které jemně na řežeme měsíčky, uložíme vedle chřestu avokádo, posypeme na ozdobu černým sezamem a micro bylinkami.

Chřest patří díky vysokému obsahu kyseliny listové mezi významné potraviny a ve světě se pěstuje více než 300 druhů. Nejběžnějším typem v našich zeměpisných šířkách je zelený a bílý chřest, který je choulostivější ke skladování. Chřest obsahuje mnoho antioxidantů a má protizánětlivé vlastnosti. Kromě kyseliny listové je významným zdrojem draslíku, vlákniny, vitamínu B6, A, C a také thiaminu. Pomáhá chránit srdce, podporuje trávení a snižuje riziko vzniku rakoviny. Jelikož má nízký obsah kalorií a je plná vitamínů a minerálů, je vhodná i při redukční dietě

Sommeliérka doporučuje vhodné víno 

Chřest a vajíčko jsou skvělé potraviny, ale ne vždy se hodí k vínu. Nesprávná kombinace způsobí, že budou vytvářet s vínem nepříjemnou kovovou chuť. Jejich charakteristická chuť snižuje vnímání sladkosti a ovocnosti vína a zvyšuje vnímání hořkosti. Suchá šumivá, tichá bílá a také růžová vína svou aciditou opět pročistí chuťové buňky. Doporučuji vyzkoušet ke grilovanému chřestu s proscuittem a pošírovaným vajíčkem víno Sauvignon Blanc 2021 z řady EarthGarden Villa Maria. Toto víno se s chřestem i vajíčkem výborně kombinuje, protože je suché, svěží a ovocně herbální tóny skvěle doplňují chuť celého pokrmu.

Doporučení sommeliérky:

Villa Maria EarthGarden Sauvignon Blanc Organic 2021

Atraktivní vůně citrusových plodů jako limetka a čerstvý grapefruit doplněná herbálními tóny. V chuti koncentrovaný Sauvignon postavený na ovoci a vyvážený pikantní kyselinkou. Ukázat víno na eshopu.

 

Vinářství Villa Maria

Villa Maria je na Novém Zélandu lídrem v oblasti výroby ekologických vín. Hlavním zaměřením je být zodpovědný k životnímu prostředí a pracovat s používáním udržitelné postupy na ochranu půdy pro další generace. Vinařství pěstuje hrozny ekologicky od roku 1999, snaží se zlepšit vztah k půdě. Více než 30% vinic ve vlastnictví Villa Maria je ekologicky obráběno s cílem dosáhnout 100 % do roku 2030.

EarthGarden je první řada vín vinařství Villa Maria, která je celá 100% certifikovaná BioGro. Vinařství každý rok vysadí stovky květin ve svých ekologických vinicích. Květy přilákají včely a užitečný hmyz, který ničí škůdce a nemoci v souladu s přírodou bez potřeby syntetických chemikálií. Tyto květiny byly inspirací pro design etikety a štítku řady EarthGarden.

 
Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.