Zpět Detailní filtr

Víno na Vánoce nyní výhodně v balíčcích -10 %. Ukázat balíčky

Pizza a víno - Sommeliérka radí, jaké víno si dát k pizze

Pizza a víno - Sommeliérka radí, jaké víno si dát k pizze

Párování jídla a vína

Pizza je jednou z nejběžnějších možností rychlého občerstvení. Poradíme vám, jaké víno si vybrat k této oblíbené pochoutce. Konkrétní rady a tipy na vína vám pomohou vytvořit harmonickou kombinaci.

V našem článku se také dozvíte zajímavé informace o tom, jak pizza vznikla, či jaká je nejdražší pizza na světě.


Pizza po česku

Čeští zákazníci považují pizzu za top jídlo z Itálie. Připomíná jim slaný koláč rozdělen na několik částí, který se rychle připraví a ještě rychleji sní. Když nemáte čas, zavoláte donáškovou službu a objednáte si pizzu. Avšak pozor, není "pica" jako pizza. V každém městě i vesnici můžete najít množství pizzerií, ale jen v některých se pizza peče v tradiční kameninové peci na ohni a na její přípravu jsou použity kvalitní suroviny. Pizza nemusí mít bohatou oblohu, důležitá je kvalita a rozložení surovin. Na české najdete slaninu, kuřecí maso, kozí rohy, tvarůžky a jiné nesmysly.

Když uvažujeme nad nejvhodnějšími víny k pizze, měli bychom brát v úvahu její základní přísady, kterými jsou ve většině případů rajčatová omáčka a sýr. Obecně se ohlížíme po červených vínech, které svými plnými chutěmi doplní výrazné chutě pizzy.

Jaké víno se hodí k pizze

Ke klasické pizze Napoletana se nejlépe hodí lehčí červené víno s ovocným charakterem a dobrou kyselinkou, která pěkně vyváží chuť rajčat.

Vyzkoušejte vína z odrůdy Barbera d'Asti, Sangiovese, Frappato.

Šumivá vína nabízejí nejlehčí a nejpřesvědčivější přechod od piva k pití vína s pizzou. Výborně osvěží zejména pizzu s krémovým nebo sýrovým základem. Vyzkoušejte Franciacortu, Lambrusco nebo Prosecco.

Nový styl pizzy, který si získává popularitu kvůli svému údajnému "zdravotnímu benefitu", je určitě pizza s čerstvým špenátem nebo rukolou a k ní si můžete dopřát bílá lehčí suchá vína z odrůdy Veltlínské zelené nebo Sauvignon Blanc, ale i suchá růžová vína.

Pizza a její historie 

Předpokládá se, že slovo "pizza" pochází z latinského slova Pins, což znamená plochý chléb. Předchůdcem pizzy byla pravděpodobně focaccia. Moderní pizza se vyvinula z chlebového těsta v Neapoli v 18. nebo na počátku 19. století. Pizzu jedli hlavně zejména chudí lidé v okolí Neapole, kteří přidali na těsto rajčata.

K přípravě pizze margherita se používá rajčatová omáčka, mozzarella a čerstvá bazalka. Její vznik je připisován pekaři Raffaelovi Esposito, který pracoval v restauraci "Pietro ... e basta così" ( "Pietro ... a to stačí", založené v roce 1880 a stále fungující jako "Pizzeria Brandi". "Associazione Verace Pizza Napoletana "stanovila velmi specifická pravidla, které je třeba při autentické neapolské pizze dodržovat. Pizza musí péct v peci s dřevěnou klenbou, těsto ruční tøeného a nesmí přesáhnout 35 centimetrů v průměru.

Pizza Napoletana v roce 2009 získala od Evropské unie status chráněného označení původu (CHOP) a 2017 byla zapsána do seznamů nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Cena pizzy v USA se pohybuje v průměru 7 až 15 USD, v Evropě stojí přibližně 10 eur. Některé restaurace však posouvají hranice a nabízejí špičkové pizzy. Kuchaři neustále pracují na výrobě nových druhů různými ingrediencemi.

Nejlepší, nejdražší?

L'Antica Pizzeria Da Michele je jedna z nejstarších a nejlepších pizzerií v Neapoli, která byla založena v roce 1870 a má hvězdičku Michelina. Zákazníkům vydává očíslované lístky, aby se zajistilo, aby restaurace nebyla příliš zaneprázdněna. Váš výběr netrvá dlouho. Jediné dvě pizzy, které se podávají, jsou marinara (mořské plody) a margherita. Připravují se podle tradičních rodinných receptů a kvalitních surovin. Cena pizzy je 5-7 eur.

 

Jedna z nejdražších pizz nese název Louis XIII. Ochutnat ji můžete v Salernu, stojí jen 12 000 dolarů. Pizzu s průměrem 20 cm a si musíte objednat 72 hodin předem.

Mouka je arabská, růžová sůl z Murray River v Austrálii a tři druhy kaviáru - Oscietra Royal Prestige, Kaspia Oscietra Royal Classic a Kaspia Beluga Caviar.

Humr pochází z Norska a 7 různých druhů sýra. Na umocnění chuti vám nabídnou Champagne Krug Clos du Mesnil 1995, Cardenal Mendoza Carta Real Sanches Romate Finos a Cognac Louis XIII Rémy Martin.

Pravděpodobně nejdražší pizza se připravuje v Dubaji v restauraci Pierchic, která zařadila do menu pizzu v hodnotě 180 000 dolarů.

Představte si, co byste si mohli za tuto částku peněz koupit. Oblohu tvoří bílé lanýže Alba z Itálie, černé zimní lanýže z Francie, šafrán z Kašmíru a Foie gras z Gaskoňska a íránské mandle.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.