Zpět Detailní filtr

Letní rosé v AKCI až -30%! UKÁZAT VÍNA

Ochutnejte Sauvignon Blanc ze Slovenska

Ochutnejte Sauvignon Blanc ze Slovenska

Slovenská vinařství

Asi těžko by se na světě našla jiná odrůda s tak oblíbeností, jakou oplývá právě Sauvignon Blanc. Vína této odrůdy se vyrábějí téměř ve všech vinařských oblastech světa v široké škále stylů, který vinaři dokáží řídit a usměrňovat prací ve vinicích i ve vinařství. Sauvignon Blanc často promlouvá mladším konzumentům. Jeho výrazná osobitost je pro zákazníky přitažlivá.


Ve Francii se pěstuje Sauvignon Blanc zejména v údolí řeky Loire a v Bordeuax. Postupně se tato odrůda rozšířila do celé Evropy a nového světa (Kalifornie, Chile, Argentina, Austrálie a Nový Zéland, Jižní Afrika). Odrůdě Sauvignon se zde daří nejméně stejně dobře jako ve Francii.

Jaký je typický Sauvignon Blanc? 

Sauvignon blanc z různých vinařských oblastí lišících se podnebím a půdními podmínkami, vyrobený z hroznů sklizených v odlišných stupních zralosti, fermentovaný spontánně nebo různými druhy kvasinek a také způsobem zpracování a vyzrávání, má jiný charakter. V našem klimatickém pásmu se sbírá koncem srpna nebo v první polovině září, samozřejmě to závisí na poloze a ročníku. Sauvignon vyžaduje vyšší nároky na polohu a pěstování. Vyhovují mu severnější polohy, avšak chráněné před mrazy.

Unikátní a rozpoznatelný charakter vůně a chuti dávají Sauvignonu dvě základní látky, pyrazin a thiol.

Pyrazin je nositel výrazné herbální až bylinkové chuti, chuti papriky, grapefruitu a angreštu. Tento charakter vína je výraznější ve vinařských oblastech s chladnějším podnebím a nižším množstvím slunečního svitu.

Tiol je zodpovědný za chuť tropického ovoce, žlutého melounu, limetky, hrušky nebo vinařské broskve. Je intenzivnější v oblastech, kde je dostatek slunečního svitu. Vinař ho ve víně může zvýraznit i použitím kvasinek určitého typu nebo výběrem hroznů ze specifických klonů Sauvignonu.

Sauvignon Blanc ze Slovenska

Slovenští vinaři sklízejí odrůdu Sauvignon Blanc ve více fázích. Pro umocnění vlivu této odrůdy vybírají pro založení nové vinice nejvhodnější klony vzhledem k lokálním půdním i klimatickým podmínkám.

„Zelené“ aromatické tóny pocházejí ze sloučenin, které jsou velmi citlivé na slunce. Proto jejich projev lze výrazně snížit opatřeními jako je odlištění kolem hroznů. Když je hrozny naopak dobře vyzrálé, rozvinou se komplexní aroma černého rybízu, angreštu a tropického ovoce. Právě proto se uplatňuje postupná sklizeň, kdy se hrozny sklízejí při různém stupni zralosti.

Na Slovensku nemáme určené optimální polohy pro pěstování odrůdy Sauvignon Blanc, jak je tomu v sousední Moravě a ve světě. VOC Znojmo má přesně definované apelace pro Sauvignon (plus Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené) a pravidla pro vína s označením VOC - vína originální certifikace. TIP na víno: Špalek Sauvignon VOC BIO 2019

Víno z odrůdy Sauvignon Blanc ovlivňuje kombinace klonu i polohy. Ale výrazněji říkají i měnící se klimatické podmínky, které mají vliv na zrání hroznů spolu s technologií zpracování.

 

 

Na Slovensku je odrůda Sauvignon Blanc registrována od roku 1941 a patří k méně frekventovaným odrůdám. V roce 1952 byly v tehdejším Československu registrovány 3 klony - PE-6/5, PE-13/49, PE-13/67. Většina slovenských zákazníků vyhledává mladý, svěží Sauvignon, který je snadno srozumitelný. Slovenští vinaři se snaží tomuto trendu přizpůsobit. Zdá se, že Sauvignon zatím nepatří ve slovenských poměrech mezi ideální odrůdy. U Sauvignonu velmi důležitou roli hraje poloha vinice. Problém je také termín sklizně v našich končinách, protože obsah kyselin v hroznech rychle klesá. Potom se na trhu objeví polosuchý, ba dokonce polosladký Sauvignon.

K jemným i pikantním pokrmům

Vína z odrůdy Sauvignon se výborně hodí pro mnohá jídla od jemných po pikantní. Mušle, krabi, krevety nebo ústřice obstojí se Sauvignonem samostatně i jako dušené ve smetanových nebo citrusových omáčkách. Výborně se hodí k syrovým rybám, stejně tak jako ke grilovanému mořskému okounovi nebo tresce. Sauvignon vyzdvihne chuť ovocných salátů s citrusy a sorbetů s tóny grapefruitu a limetky. Jako jedna z mála bílých odrůd se výborně popasuje is pokrmy s kyselejšími rajčatovými omáčkami. těstovinami či pizzou.

Herbální typ Sauvignonu si dobře rozumí s thajskou kuchyní, která používá čerstvé bylinky a pikantní chutě. Také si jej vychutnáte s drůbežím masem, především pokud je při jeho přípravě použit rozmarýn, tymián nebo estragon či salátem s rukolou, mangoldem, fenyklem, výhonky hrášku nebo paprikou.

 

 

Třikrát jiný slovenský Sauvignon Blanc

Malokarpatský styl - Karpatská Perla Sauvignon 2022

I když vinohrad Suchý vrch neleží přímo na malokarpatských svazích, ale jen pár kilometrů jižněji na hlubokých nánosech spraše a je chráněn před větrem prastarým dubovým lesem. Vinohrad s odrůdou Sauvignon je 24 let a leží na půdě s vyšším obsahem vápence. Štěpy pocházejí od šlechtitele Ondřeje Korpáse. Tato poloha odrůdě Sauvignon vyhovuje v bio režimu. Je přímočarý, svěží, lehký a šťavnatý.

Oranžový Sauvignon z vajíčka - Papillon Víno od Francúza Macération Sauvignon Orange, BIO

Hrozny pocházejí z vinohradu Viničky II ve vlastnictví vinařství Natural Domin & Kušický. David Papillon má bohaté zkušenosti a rád experimentuje. A tak vzniklo oranžové víno z odrůdy Sauvignon blanc. Hrozny byly macerovány 10 dní na slupkách. Spontánní fermentace a následně víno zrálo 9 měsíců v betonovém vajíčku. Víno je plněno samospádem, nečiřené, nefiltrované.

Sauvignon, který vyzrává... Fundus Regius Sauvignon MMVIII

Tento Sauvignon pochází z družstevního vinohradu Nad Lužovým v katastru obce Kolibabovce v severní části Východoslovenské nížiny. Věk vinice je více než 40 let. V blízkosti vinohradu se nachází Zemplínská Šírava a sopečné pohoří Vihorlat. Neustálé proudění vzduchu snižuje riziko vzniku chorob ve prospěch nižších postřiků. Výborný terroir doplňuje tufové podloží, jílově hlinitá půda. Hrozny byly sklizeny ručně až v první polovině listopadu. Po lisování rmut nakvášel 3 dny při nízké teplotě v nerezových tancích. Poprvé byl Sauvignon plněn v roce 2010 v objemu 1000 litrů a prodával se v půllitrových láhvích. V roce 2016 se vinařství rozhodlo z tanků znovu nalahvovat 2 600 litrů do 0,75 l lahví pod názvem Sauvignon MMVIII. V červenci 2021 hodnotila toto víno Jancis Robinson a dala mu 16 bodů. Vyslovila i jednu zajímavou myšlenku, zda tento Sauvignon nemůže mít něco společného s odrůdou Sauvignonasse/Friulano...

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.