Zpět Detailní filtr

Letní rosé v AKCI až -30%! UKÁZAT VÍNA

Steak a víno

Steak a víno

Párování jídla a vína

Základní pravidlo harmonie "červeného masa s červeným vínem" funguje, ale možná vás překvapí, jako při správném sladění navzájem vyniknou. Kvalitně připravený steak si zaslouží jedinečného společníka ve víně, který přinese to nejlepší potěšení. Ačkoliv by to mohlo znít překvapivě, ale najít perfektní spojení vína se steakům je celoživotní hledání. Takže si najděte čas, pozvěte své blízké a užijte si každý okamžik.


Ribeye

Ribeye je nejšťavnatější a nejchutnější steak. Pochází z vysoké roštěné a jeho typickým znakem je "tukové oko", po kterém bylo pojmenováno.

Ribeye se také nazývá kovbojské ribeye, když se podává s ještě připojenou žebrovou kostí. Skotské filety jsou bez kosti a žebírka se připravují samostatně.

Ribeye steak se skvěle hodí k vínu z odrůdy Cabernet Sauvignon, protože výše třísloviny pomáhají redukovat tuk a žvýkání. Zinfandel je další příjemnou volbou, protože ovocnost vína dobře kontrastuje s robustní masitostí steaku.

Když třísloviny změkčují tuk v mase, funguje to tak, že se uvolní více chutí. Tuk zároveň snižuje adstringenciu vína, díky čemuž je chuť jemnější a získává více ovocných chutí.

Šumivé víno se dobře spojuje s mastnými kousky steaku včetně Ribeye. Komplexní chuť vyzrálého ročníkového růžového Champagne v kombinaci s bublinkami dobře spolupracuje s bohatostí steaku.

Filet Mignon

Jde o nejméně tlustý steak a má nejjemnější chuť, často se podává s omáčkami. Mignon znamená v překladu malý. Filet mignon pochází z malého kousku masa, který byl odebrán z konce svíčkové a má velmi jemnou a křehkou strukturu, je možné ho krájet i vidličkou.

Steak nemá výrazně hovězí aroma a podává se nejčastěji středně nebo málo propečený. Pokud filet mignon podáváme samostatně s jednoduchým ochucením solí a pepřem, vynikající volbou může být i mladý Pinot Noir.

Pokud steak podáváme s omáčkou, samozřejmě závisí na druhu omáčky, můžeme sáhnout po láhev vína odrůdy Merlot, Cabernet Sauvignon, Syrah / Shiraz nebo Sangiovese. Vynikající volbou jsou také vína z Argentiny např. Malbec, protože třísloviny Malbecu doplňují texturu, chuť a pocit v ústech filety. S argentinskou omáčkou z chimichurri je Malbec samozřejmostí.

Bílé víno s hovězím masem? 

V některých kruzích by se to dalo považovat za faux-pas, ale sommeliéra a odborníci se domnívají, že bílá vína se skutečně mohou vyrovnat intenzitě hovězího masa. Pokud má steak krásnou karamelizovanou krustu z bylinek a oříšků, bílé víno s příchutí ořechů může být vynikající. Například Sherry Oloroso nebo bílá vína z Jury. Ke grilovanému filety se výborně hodí i Chardonnay z Nového světa, školeno v sudech či starší Ryzlink Auslese z Mosely pokud bude na stole šalotková marmeláda nebo omáčka Cumberland. Příjemným překvapením může být i oříškové, gruzínské Rkatsiteli z Quevri.

Rump steak

Rump steak se připravuje z horní části stehna. Maso je libové, proto je vhodné pro jakoukoliv tepelnou úpravu. Skvěle chutná zprudka opečený během pár minut na pánvi nebo ugrilování na uzavřeném grilu.

Většinou se podává s omáčkou a podle typu omáčky se vybírá i víno. Skvělým společníkem jsou vína z odrůdy Merlot, Nebbiolo, ale i Malbec nebo Carmenére.

Porterhouse 

Porterhouse steak je v podstatě větší T-bone steak. Obsahuje větší podíl masa svíčkové jako roštěné. Dobře se kombinuje se středně plnými červenými víny jako Syrah. Pokud si k němu připravíme bohatou omáčku ze zeleného pepře, doporučuji vyzkoušet se Chateauneuf du Pape nebo Amarone della Valpollicela.

Vyzrálý steak

Silně vyzrálé hovězí maso má někdy příchuť sýru, která se mimořádně dobře hodí k starším vínům jako jsou Barolo nebo víno na bázi Grenache nebo Syrrah / Grenache, například z jižní Rhôny nebo jižní Austrálie.

Wagyu

Mezi gurmány je považován za diamant mezi hovězím masem. V kvalitě 9+ a výše může dokonce bez omáčky přinést kulinářský zážitek. Stačí kousek másla nebo hořčice a jemnost a vzdušnost masa nabírá na intenzitě. Čím více je jemnější textura masa tím více delikátní víno bychom měli použít.

Vyzrálá Rioja Gran Reserva z ročníků 1994 nebo 2001, zemité Barolo z ročníku 2001 či některý ze starších ročníků Pinotage Black Label z Kanonkop mohou být dokonalými partnery.

Newsletter
Pohlídejte si slevy a akce na víno

V newsletterech Vám budeme posílat aktuální akce na víno, tipy na výhodné balíčky a další zajímavé informace ze světa vína. Z našeho newsletteru se můžete kdykoliv odhlásit v jeho spodní části.